- 2024. november 4.
- 2024. november 4-8.
- 2024. november 8.
- 2024. november 12.
- 2024. november 12.
- 2024. november 13.
- 2024. november 18.
- 2024. november 18.
- 2024. november 18.
- 2024. november 21.
- 2024. november 22.
- 2024. november 25.
- 2024. november 28.
- 2024. november 29.
- 2024. november 29.
- 2024. november 29.
- 2024. december 2.
- 2024. december 2.
- 2024. december 2.
- 2024. december 4.
- 2024. december 5.
- 2024. december 6.
- 2024. december 6.
- 2024. december 7.
- 2024. december 9.
- 2024. december 9.
- 2024. december 10.
- 2024. december 13.
- 2024. december 13.
- 2024. december 14.
- 2024. december 15.
- 2024. december 16.
- 2024. december 17.
- 2024. december 18.
- 2024. december 19.
- 2024. december 20.
- 2024. december 20.
- Gáborján
- 2024.11.08.
- 2024.11.15.
- 2024.11.18.
- 2024.11.29
- 2024.11.29.
- 2024.12.06.
- 2024.12.06.
- 2024.12.06.
- 2024.12.07.
- 2024.12.13.
- 2024.12.18.
- 2024.12.19.
- 2024.12.20.
- 2024.12.20.
2024. november 4.
EGÉSZSÉGMEGŐRZÉS – Zöld hétfő – búzacsíra
Felelős: Farkas Csilla
2024 novemberétől kollégánk minden héten hétfőn zöld programmal várja a gyerekeket az emeleti folyosón. A programmal az volt a célja, hogy a „nem szeretem” zöldségeket (2025 januárjától gyümölcsöket) a róluk szóló történetekkel és kóstolással közelebb hozza a gyerekek számára. Az első növény a búzacsíra volt, melyet a gyerekek csak önállóan kóstolhattak meg, hogy érezzék az ízét. A program célja a megismertetésen túl az egészséges ételekkel való ismerkedés is volt.
2024. november 4-8.
Irinyi hét
Alsó:
Felelős: Varga Lászlóné és Cseh Lajos
Cím: „Sokszínű iskola – Élmények otthona – Irinyi – Hét”
A témahét ebben az évben november 4 -8.-ra esett. A programokat külön valósítottuk meg a felsősöktől.
Az alábbi célokat tűztük ki a hét során:
- Irinyi Károlyra és családjára emlékeztünk.
- Felelevenítettük iskolánk névadójának az életútját. Újra beszélgettünk intézményünk szervezeti felépítéséről, oktatással, neveléssel kapcsolatos hitvallásáról. Ismerkedtünk iskolánkban tanító tanárainkkal, az intézményben a tanulók számára nyújtott programokkal, lehetőségekkel.
- Hangsúlyoztuk a sportolás, az egészséges életmód szerepét
- A játék, az önfeledt szórakozás lehetőségének megteremtése, információszerzés
- Kreativitás, önazonosság fejlesztése
- Sokszínű programok biztosítása
- Versenyszellem, kiállás, magabiztosság erősítés
- Digitális kultúra fejlesztése
A programokról a gyerekek plakátok, Facebook, Messenger segítségével tájékozódhattak.
Sokszínű iskola-az élmények otthona (2024. november 4. hétfő)
Ismerkedés az iskola névadójának, Irinyi Károlynak és családjának az életével, az intézmény szervezeti felépítésével, adatok gyűjtése a pedagógusainkról, interjúkészítés. Kérdések összegyűjtése. Csak a 3 – 4.osztályosok csinálják meg. Az Irinyi Károlyról szóló olvasmányt mindenkinek olvassuk fel.
„Irinyi futás” (2024. november 5. kedd)
Iskolánk névadója Irinyi Károly emlékére szervezünk futást 2024. november 5-én, kedden a Berettyó-parton.
„Legjobb élményem az Irinyiben” – alkotó pályázat (2024. november 6. szerda)
Csodás alkotások születtek, a gyerekek valóban szabadjára engedték a fantáziájukat. A képi megjelenítés mellett szöveges alkotások is készültek. Az elsősök, másodikosok rajzoltak, de ez érthető is, mivel ők még igazán nem tudják magukat írásban kifejezni. Többen készítettek fogalmazást.
Irinyi – vetélkedő (2024. november 7. csütörtök Alsó tagozat 4. a osztály tanterme.)
Vetélkedő iskolánk névadójáról, iskolánk arculatával, felépítésével kapcsolatosan játékos, humoros formában. Vegyes csoportokban az évfolyamok keverésével alkotott csapatok részvételével. Nagyon jól sikerült a vetélkedő. A gyerekek élvezték a humoros feladatokat. Kiderült számunkra, hogy az előző évekhez képest jobban ismerik iskolánk pedagógusait. A legjobban a seprűtáncoltatást élvezték.
Összegzés:
A projekt során kitűzött céljainkat megvalósítottuk. A fenntarthatóságot biztosítottuk. A keletkezett produktumok bizonyítják, hogy érdemes és szükséges is ilyen oktatási módszereket alkalmazni. A játszva tanulás, ismeretszerzés bizonyítottan a legmaradandóbb, nem beszélve arról, hogy a programban résztvevők élvezik is, amit csinálnak.
- Bízunk benne, hogy sikerült átadni azokat az ismereteket iskolánk névadójáról, Irinyi Károlyról és családjáról, melyekkel bizonyíthatjuk, hogy méltó örökösei vagyunk az általuk képviselt eszmeiségnek.
- Részletesebben megismerkedtünk iskolánk szervezeti felépítésével, arculatával, oktatással, neveléssel kapcsolatos hitvallásával, iskolánkban tanító tanárainkkal, az intézményben a tanulók számára nyújtott programokkal, lehetőségekkel.
- Alkalmat teremtettünk a sportolásra, az egészséges életmód népszerűsítésére
- Teret biztosítottunk a játéknak, az önfeledt szórakozásnak, információszerzésnek
- Tanúi lehettünk a gyerekek kreativitásának, önazonosságuk bátor felvállalásának
- A jelmondatunk: Sokszínű iskola- Élmények otthona. Ez az „Irinyi”, ahol jó diáknak és tanárnak lenni.
Felső tagozat
Felelős: Szécsi Attila, Vajas Viktor, Vajas Vera, pedagógusok
Az idei tanévben a hagyományos, immár hosszabb múltra visszanéző Irinyi-hét tematikáját a felső tagozatban úgy állították össze, hogy a különböző programok megvalósítása úgy keltse fel a tanulók érdeklődését, hogy közben kompetenciafejlesztés is megvalósuljon. A hét tevékenységei tanórákon és tanórán kívüli foglalkozások keretében valósultak meg, teljesítve ezzel is a témahét előírásait. Törekvés volt arra is, hogy az újonnan érkező 5. osztályos tanulók, a régebb óta felső tagozatos gyerekekhez hasonlóan ismerjék meg intézményünk névadójának életrajzát, illetve szakmai és tudományos életútját.
Az Irinyi hét alkalmával változatos és kreatív programokon keresztül emlékeztek meg Irinyi Károly munkásságáról, ahol a tanulók a vizuális művészetek, digitális kultúra és játékos foglalkozások révén ismerkedhettek meg életével és örökségével. Az alábbiakban összefoglalva láthatjuk az egyes napok eseményeit és a programok során létrejött produktumokat.
November 4. (hétfő) – Kreatív portrékollázsok
A hét első napján a vizuális kultúra tanórák keretében a felső tagozatos diákok (5., 6., és 8. osztály) kollázstechnika segítségével készítettek modern portrékat Irinyi Károlyról. Marozsán Fanni tanárnő vezetésével a tanulók különböző anyagok és technikák felhasználásával egyedi és színes kollázsokat alkottak, melyekkel méltó módon tisztelegtek Irinyi személye előtt. A program eredményeként számos különleges és kreatív portré készült, amelyek később az iskola folyosóján is kiállításra kerültek.
November 5. (kedd) – Digitális ábrázolás és kvízjátékok
Délelőtt a digitális kultúra tanórákon Czár Krisztián tanár úr vezetésével a 6. és 7. osztályos diákok Photoshop segítségével digitális képeket készítettek Irinyi Károlyról, amely során különböző digitális technikákkal és eszközökkel dolgozhattak. A délután folyamán pedig Szécsi Attila és Vajas Viktor tanárok szervezésében izgalmas kvíz- és ügyességi játékok zajlottak, ahol a diákok csoportos munkában válaszoltak kérdésekre Irinyi életéről és munkásságáról. A kvízek során a tanulók játékos módon bővíthették történelmi és tudományos ismereteiket.
November 6. (szerda) – Plakettkészítés
A hét közepén, Farkas Csilla tanárnő irányításával, a tanulók Irinyi Károly arcképét ábrázoló plaketteket készítettek gipsz technikával. A tanulók a munkafolyamat során elsajátították a gipszöntés alapjait, és saját plakettjeiket festették, díszítették, így mindegyik alkotás egyedi lett. A nap végére egy látványos plakettgyűjtemény született, amely szintén bemutatásra került az iskolában.
November 7. (csütörtök) – Iskolatörténeti kiállítás
Csütörtökön Farkas Csilla tanárnő vezetésével iskolatörténeti kiállítás készült, amelyben a diákok Irinyi Károly életének és munkásságának állomásait mutatták be. A tanulók csoportokban dolgozva gyűjtöttek információkat, képeket, valamint saját rajzaikat és kutatásaikat is felhasználták, hogy egy átfogó és látványos kiállítást hozzanak létre az iskola
közössége számára. A kiállítás betekintést nyújtott Irinyi életébe, bemutatva nemcsak a tudományos eredményeit, hanem emberi oldalát is.
November 8. (péntek) – Digitális ábrázolás és biciklitúra (TÉR)
A hét zárónapján, pénteken ismét digitális kultúra órákon vettek részt az 5. és 8. osztályos tanulók, ahol tovább folytatták Irinyi Károly digitális ábrázolását Czár Krisztián tanár vezetésével. A délután egy biciklitúrával folytatódott, melynek során Vajas Vera tanárnővel a diákok bejárták Irinyi Károly életének fontos állomásait szimbolizáló útvonalat. A túra során nemcsak fizikailag, hanem szellemi téren is végigkövették Irinyi életútját. A nap és a hét lezárásaként az elkészült munkák a faliújságra kerültek, ahol mindenki megtekinthette őket.
A tanárok és a diákok egyaránt sikeresnek értékelték az Irinyi hetet. Az események során a tanulók nemcsak új ismeretekre tettek szert, hanem kreatív módon tudtak Irinyi Károly életművéhez kapcsolódni, amely erősítette kötődésüket az iskola és a tudomány történetéhez is. Az elkészült munkák méltó emléket állítanak a híres tudósnak, és reméljük, hogy ez a hagyomány hosszú távon fennmarad az intézményben.
2024. november 8.
Csibeavató
Felelős: Halászné Pető Zsuzsanna, Varga Lászlóné
Az Irinyi Károly Általános Iskolában 2024. november 8-án második alkalommal rendeztünk csibeavató ünnepséget, ahol felavatták az iskola legkisebb növendékeit, az elsős „kiscsibéket”. Ebben a tanévben az Irinyi hét zárórendezvénye volt ez az alkalom.
Az érintett diákok már hetekkel az esemény előtt készülni kezdtek az avatásra. Az ünnepséget egy negyedikes tanuló köszöntő beszéde indította, egy szívhez szóló üzenettel, melyet az elsősök verses- táncos műsora követett. Ezután a negyedik osztály tanulói a Suli-dalt énekelve fogadták be őket ünnepélyesen az iskolánk közösségébe. Az ének közben egy video is levetítésre került, melyben láthatták a vendégek milyen eseménydús volt sz elsősök élete szeptember óta. A videót Vajas Vera készítette.
Az esemény egyik fénypontja volt, amikor a sikeres próbatétel után Törökné Csörsz Csilla igazgatónő az iskola nevével ellátott nyakkendőket adott át az elsősöknek és Halászné Pető Zsuzsanna osztályfőnök pedig egy oklevelet. Ezt követően az elsős növendékek fogadalmat tettek, majd egy tojás formájú kapun keresztül mentek le a színpadról, mint „felavatott csibék”.
A meghitt ünnepséget a szülők által készített sütemények tették még emlékezetesebbé, barátságos és közösségépítő hangulatot teremtve a rendezvény végén.
A csibeavató ünnepség nagy sikert aratott, biztosan szép emlékként őrzi majd az iskola apraja és nagyja, a meghívott szülők és vendégek is, és bízunk benne, hogy hagyományt teremtve a következő években is folytatódni fog.
2024. november 12.
Hulladékból hasznosat – fenntarthatóság
Felelős: Farkas Csilla
Az idei novemberben is követtük környezetvédelemhez, fenntartható fejlődéshez kapcsolódó céljainkat. Az Európai Hulladékcsökkentési hét kapcsán köznapi hulladékokat hasznosítottunk újra. A foglalkozás során tejes dobozból készítettünk madáretető, valamint november 19-én ezt kiegészítettük fém dobozokból készült etetőkkel. A gyerekek a hulladékokat lefestették és a kész tárgyak kikerült az iskola udvarán valamint focipályánk közelében lévő fáink ágaira.
2024. november 12.
Bolhapiac 5.a
Felelős: Vajas Viktor:
A 2024. november 12-én megtartott bolhapiac egy igazán színes és élménydús esemény volt, amelyet az 5.a osztály szervezett. A rendezvény célja az volt, hogy közös élményekkel gazdagodjunk, és mindenki megtalálja a kedvére való programokat – és a visszajelzések alapján ez maradéktalanul sikerült is!
A bolhapiacon számos izgalmas program várta a résztvevőket, köztük:
Bazár: A bazár részlegen különböző játékokat, apróságokat és kincseket lehetett találni, amelyek között mindenki megtalálhatta a kedvencét. A választék sokszínű volt, és sokan örömmel válogattak a felkínált tárgyak közül.
Ügyességi feladatok: Az ügyességi játékoknál mindenki próbára tehette képességeit. A feladatok szórakoztatóak és változatosak voltak, a résztvevők minden korosztályból nagy lelkesedéssel kapcsolódtak be.
Szépségszalon: A szépségszalon igazi kedvencnek bizonyult. A résztvevők különböző arcfestéseket, hajfonatokat, és egyéb szépítő szolgáltatásokat vehettek igénybe, ami főként a gyerekek körében aratott nagy sikert.
Sütemények, édességek és innivalók: A látogatók különféle házi készítésű süteményekkel, édességekkel és frissítő italokkal csillapíthatták éhségüket és szomjukat. A választék bőséges volt, és mindenki megtalálhatta a számára legfinomabb falatokat.
Kapura rúgás: Azok számára, akik inkább a sportosabb programokat részesítették előnyben, a kapura rúgás nyújtott lehetőséget, hogy próbára tegyék lövőtechnikájukat. Ez a program különösen népszerű volt a fiúk körében, de sokan csatlakoztak hozzá, hogy megmérkőzzenek egymással.
Zsákbamacska: A titokzatosságot kedvelők számára a zsákbamacska is elérhető volt, ahol kis meglepetéscsomagokból választhattak, amelyek tartalmát csak a kinyitás után lehetett megismerni. Ez igazi izgalommal töltötte el a résztvevőket.
Tombola: Az esemény fénypontja a tombola sorsolás volt, amely sok izgalmat tartogatott. Számos nyereményt sorsoltak ki, és a győztesek örömmel vették át nyereményeiket.
Az esemény sikeresen zárult, és a szervező 5.a osztály remek munkát végzett a programok összeállításában és lebonyolításában. A bolhapiac nemcsak közös szórakozást, hanem sok új barátságot és élményt is hozott minden résztvevő számára.
2024. november 13.
Lázár Ervin Program (LEP) – Eltáncoljuk Magyarország 1000 éves történelmét
Felelős: Cseh Lajos, Czár Krisztián
Rendhagyó történelem órán vettek részt a 6-7.a osztályos tanulók a Pocsaji Lorántffy Zsuzsanna Általános Iskolában Eltáncoljuk Magyarország 1000 éves történelmét címmel. Az előadás 72 perces volt. A tanulók élvezték. Az előadás alatt a gyerekek jól viselkedtek. Különleges volt, hogy a néptánc segítségével tekinthették át az 1000 évet. Az alábbi ismeretekhez juthattak a Balassi Közalapítvány művészeinek segítségével:
Az 1001. január 1-jén koronázott István király idejétől kezdve a Kárpát-medencében fontos szerepet töltött be a tánc. A középkor folyamán, amikor a pápák uralma alatt sok helyen tiltották a táncot, a Kárpát-medence lakói megőrizték tánchagyományaikat. Az olyan tánctípusok, mint a moldvai körtánc, a harci gyakorlatok részét képezték, amelyekkel a katonák támadó és védekező stratégiákat tanultak. Ilyen harci jellegű tánc volt a skót eredetű Buffens is.
A cigány közösségek a botoló táncot járták, amely a nyírségi cigány botoló képződménye. A magyarok között is elterjedtek a különböző mutatványos táncok, mint a mezőföldi kanásztánc, a seprűtánc, a borostánc és a kendős tánc.
A 15. században a reneszánsz kulturális forradalmat hozott. Firenzéből indult, és az emberek kevesebbet kezdtek templomba járni, inkább társasági összejöveteleken vettek részt. A korábbi körtáncok fokozatosan felbomlottak, és az olyan olasz táncok, mint a Gaillarde, terjedtek el. Magyar megfelelője a Somogyi ugrós volt, amely még ma is fennmaradt, ellentétben a reneszánsz táncokkal.
A kalotaszegi legényes a reneszánsz korszakból származik, és fiatal fiúk táncolták, hogy figyelmet keltsenek vagy a „falu bikája” címért harcoljanak. A barokk korban, XIV. Lajos idejében, a tánc egyre kifinomultabbá és komplikáltabbá vált. Az Allemande francia táncot ekkor terjesztették el, ennek magyar megfelelője a Vajdaszentiványi sebes forduló és a cigánycsárdás volt.
A 19. században a reformkor forradalmi lángja söpört végig Európán, és a tánc is nemzeti jellegűvé vált. A verbunk tánc, amely német eredetű szóból származik, kezdetben a császári hadsereg toborzási módszere volt. Egy korty ital elfogadása már aláírásnak minősült. A Gömöri verbunk fokozatosan magyarosodott, és a csárdás a nemzeti tánccá vált. A Madocsai csárdás a falusi hagyományok között őrződött meg, a városokban pedig palotássá alakult 1842-ben. A körtáncok és a Szatmári verbunk is a magyar táncörökség részét képezték.
2024. november 18.
EGÉSZSÉGMEGŐRZÉS – Zöld hétfő – spenót
Felelős: Farkas Csilla
A második zöld hétfői napon a spenót, mint vitaminforrás megismerését tűzte ki célul kollegánk. A spenótot a gyerekek először távolsággal kezelték, azonban most meglepte őket. Turmixot készített belőle, melyhez banánt és almát is tett, így sikerült megkóstoltatni velük az új ízt. Biológia tanárként fontosnak tartotta az egészségtudatosságra való nevelést is.
2024. november 18.
Jane Godall program – madáreleség készítése
Felelős: Farkas Csilla
2024 szeptemberétől vállaltuk, hogy Jane Godall – Roots and Shoots prograjában részt veszünk. Minden hónapban vannak környezetvédelmi kitűzéseink. Mivel beköszöntött a tél fontosnak tartotta kollegánk, hogy a gyerekek a közvetlen környezetükben élő állatokra is figyeljenek tél alkalmával. Nem csak rovarhotel készült a rovarok számára a hátsó udvaron, hanem zsíros-magvas madáreleséget is a madarak számára. A szalonna is előkerült a harkályok számára. Az itt élő rovarok táplálékul szolgáltak a madaraknak, de megismerték ezzel a foglalkozással a rovarok hasznosságát is.
2024. november 18.
Lázár Ervin Program (LEP) – Kis magyar táncrajz
Felelősök: Mursa-Pribék Franciska, Pelliené Daróczi Enikő, Halászné Pető Zsuzsanna
2024. november 18-án iskolánk első, második és harmadik osztályos tanulói egy nagyszerű előadáson vehettek részt a Lázár Ervin Program keretein belül. Az előadást a pocsaji Lorántffy Zsuzsanna Általános Iskola tornatermében tekinthettük meg, ahová busszal utaztunk. Már magában a buszos utazás is hatalmas élményt jelentett a gyerekeknek. Az előadás címe: Duna Művészegyüttes Nonprofit Kft. Kis magyar táncrajz- rendhagyó néprajzi óra. Ez a program igazán gazdagító élmény volt az alsó tagozatos tanulóinknak. Az interaktivitás és az életkornak megfelelő tartalom garantálta, hogy a gyerekek élvezzék az előadást. A látványos néptáncbemutató és a rendhagyó néprajzi óra közelebb hozta a magyar népi hagyományokat. Volt arra is lehetőség, hogy a gyerekek aktívan bekapcsolódjanak a rendhagyó órába. Táncoltak és énekeltek. Ez az élmény biztosan maradandó emlék marad, és talán néhányukat arra inspirálja, hogy jobban megismerje a népi kultúrát. A gyerekeknek pozitív visszajelzései voltak az eseményről.
2024. november 21.
Lázár Ervin Program (LEP) – Fővárosi Nagycirkusz
Felelős: Szécsi Attila
A Lázár Ervin Program keretében 2024. november 21-én 26 8.a osztályos tanuló osztályfőnökével a Fővárosi Nagycirkusz „Karácsonyi csoda” című előadását tekintette meg. A rendkívül igényesen összeállított műsor produkcióit magyar, olasz és kínai cirkuszművészek mutatták be, melyek teljesen lekötötték tanulóink figyelmét, elkápráztatták őket. A hazafelé tartó vonatúton szinte végig a cirkuszban szerzett élményekről beszélgettek a gyerekek, örömmel mutatták egymásnak a nap során készített fotókat.
2024. november 22.
EGÉSZSÉGMEGŐRZÉS – Zöld hétfő – répa-retek nap
Felelős: Farkas Csilla
A répát és retket jobban ismerték a gyerekek, mint az előző két egészségmegőrző program növényeit. Használják is otthoni környezetükben, de legtöbben csak főzve fogyasztják. Ezen a foglalkozáson a kenyérre tehető, tízórainak és uzsonnának is hozható formáját ismerték meg a növényeknek: reszelve vajas kenyéren kóstolták meg.
2024. november 25.
MIKULÁS-KARÁCSONYI DÍSZÍTÉS – ISKOLADEKORÁLÁS
Felelős: Farkas Csilla, osztályfőnökök
Idén új díszek készültek az iskolafalra, az ablakokra. Mikulás közeledte miatt rénszarvasok, hóemberek, mikulás ház, fenyőfák, mikulás és szánok díszítették a folyosót. Nem maradhattak el az ablakokról a hópehely díszek sem. Elkészült idén a szent család csuhéjból is. Központi helyet kapott a karácsonyfa is, melyből idén kettő is volt a gyerekeknek: egy az iskolában, egy pedig az udvaron.
2024. november 28.
Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program (NEP) – Dobó István Vármúzeum (Eger) avagy
A kereszténység Herkulese” az Egri várban
Felelős: Czár Krisztián, Szécsi Attila
2024. november 28-án iskolánk 60 7.a-8.a osztályos tanulója, 6 kísérőtanárral a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program keretében múzeumpedagógiai foglalkozáson vett részt Egerben, a Dobó István Vármúzeumban. A Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program (NEP) azért jött létre, hogy lehetőséget nyújtson a köznevelésben tanuló diákok számára Magyarország nemzeti és történelmi emlékhelyeinek megismerésére. Az egyes emlékhelyekre kidolgozott programok során a részt vevő osztályok előbb tanórai keretek között felkészülnek az adott emlékhely történetéből, majd egynapos látogatást tesznek az emlékhelyre. A látogatás során – a program részeként kidolgozott – helyben elvégezhető feladatok megoldásával, élményt adó módon ismerik meg az adott emlékhely jelentőségét.
Diákjaink A „Kereszténység Herkulese” – Dobó István, az egri vár kapitánya című múzeumpedagógiai foglalkozáson vettek részt, két csoportban. Míg az egyik csoport a múzeumi órán tevékenykedett, a másik csoport két kiállítást tekintett meg. Az egyik kiállítás fegyvertörténetet, a másik vártörténetet mutatott be. A múzeumpedagógiai foglalkozás életmódtörténetet mutatott be, interaktív módon bevonva a gyerekeket. A tanulók a változatos tevékenységek között a 16-17. századi Magyarország jellegzetes településfajtáiról, épületeiről, ételeiről, illetve a női-, férfi viseletről kaptak átfogó képet, kiegészítve a történelem, magyar nyelv és irodalom, hon- és népismeret, vizuális kultúra, erkölcstan tanórákon tanultakat.
A kötött programok mellett rövid városnézésre is jutott idő.
2024. november 29.
I. Adventi gyertyagyújtás
Felelős: alsós pedagógusok
(Alsó tagozat)
Felelős: Halászné Pető Zsuzsanna
Az adventi időszak meghitt hangulatát idézte meg pénteken az alsó tagozatos diákok ünnepi rendezvénye, amelyre a karácsonyra való várokozás jegyében került sor. A gyerekek szívhez szóló versekkel készültek. Ez alkalomból Szökőcs Beáta iskolánk igazgatóhelyettese meggyújtotta az adventi koszorú első gyertyáját. Az esemény meghitt hangulata, az ünnepi díszek és a gyerekek lelkesedése valódi karácsonyi varázslatot hozott az iskola falai közé.
2024. november 29.
Beszélő fák – iskolai vetélkedő
Felelős: Farkas Csilla
Idén folytatjuk a beszélő fák iskolai vetélkedőt, melyhez tavalyi évben kapcsolódtak a gyerekek. A vetélkedő célja, hogy minél több fát megismerjenek a gyerekek az iskola környezetében. Idén az első feladat a jelentkezők számára a nyírfa lesz. 2025. január 31-ig kell a feladatokat megoldani.
2024. november 29.
EGÉSZSÉGMEGŐRZÉS – Zöld hétfő – Cékla nap
Felelős: Farkas Csilla
A cékla szintén egy olyan növényünk, melyet savanyúságon kívül nem igazán használnak az emberek étkezésre. A gyerekek is ebben a formában ismerték. Teának készítettük el szárított változatát. A rózsaszín édes lé megnyerte a diákok tetszését. Hisszük, hogy kellő gyakorisággal megszerettethető minden növény a gyerekekkel. Az összes céklatea elfogyott.
December
2024. december 2.
Jelentkezés központi írásbeli felvételi vizsgára
Felelős: Szécsi Attila
Határidőre megtörtént a központi írásbeli felvételi vizsgára való jelentkezési lapok kitöltése és postára adása. Az idei tanévben 12 8.a osztályos tanuló fog magyarból és matematikából központi írásbeli vizsgát tenni.
2024. december 2.
Advent első vasárnapja – I. adventi gyertyagyújtás
Felelős: Pelleiné Daróczi Enikő
Ez alkalomból Szökőcs Beáta iskolánk igazgatóhelyettese meggyújtotta az adventi koszorún az 1. gyertyát. Ezt követően pedig az adventi időszak meghitt hangulatát varázsolta az iskola falai közé az énekkaros tanulókkal Pelleiné Daróczi Enikő tanárnő. A nekem az advent az üzenet című adventi dalt adták elő. Az esemény meghitt hangulata és az ünnepi dekorációk mind hozzájárultak ahhoz, hogy szívünket és lelkünket egyaránt előkészítsük az ünnepi érzés befogadására.
2024. december 2.
MIKULÁS LEVELEK
Felelős: Farkas Csilla
A mikulásra való várakozás minden évben egy szeretetteljes időszak. Idén minden gyermek egy levelet is írt a mikulásnak. A mikulás minden osztályból egy embert választott ki, kinek levelét az osztály előtt fel is olvasta december 5-én. A kiválasztott gyerekek külön ajándékot is kaptak tőle.
2024. december 2.
Mikulás rajzverseny
Felelős: Farkas Csilla
A mikulás rajzversenyre idén először került sor. A feladat az volt, hogy a gyerekek egy A/4-es rajzlapra választott technikával készítsék el a képeket. Rengeteg kép érkezett alsó és felső évfolyamokból, melyből a mikulás 3 képet választott. Az eredményekért járó kis ajándékokat a Mikulás adta át a gyerekeknek.
2024. december 4.
Mikulás ünnepség a Közösségi Színtérben
Felelős: Alsós pedagógusok
2024.12.04-én az Irinyi Károly Általános Iskola alsó tagozata, és az óvodások, egy különleges zenés műsorban vehetett részt. Az alkalom Mándoki Józsefné szervezői tevékenységének köszönhetően az esztári önkormányzat támogatásával jöhetett létre.
A műsor egy zenés, interaktív „Mikulás koncert” volt. Az alsó tagozat életkorához illeszkedő zenés, játékos látványelemekben gazdag koncertet láthattunk. Mikulás-várás mindig különleges alkalom, tele izgalommal és örömteli pillanatokkal.
Fontos eleme volt az elhangzott daloknak az ismertség, egyszerűség, és a folyamatos mozgásos tevékenység is. A gyerekek önfeledten vettek részt a játékokban és énekeltek. Különösen emlékezetes szép pillanat marad a gyermekeknek.
2024. december 5.
Mikulás ünnepségek osztálykeretben
Felelős: osztályfőnökök
A hagyományokhoz híven az idei évben is eljött a Mikulás a Kastélyba az alsós gyerekekhez.
A nagy esemény előtt már mindenki lázasan készülődött. Az osztályoktanulói ünnepi díszbe öltöztették a termeket és a folyosót. Minden dekorációt saját kezűleg készítettek.
Verseket, dalokat tanultak, ezekkel kedveskedtek a Mikulásnak. Sokan levelet írtak, melyben kifejezték a jókívánságaikat és apró ajándékokat kértek A gyerekek is készítettek ajándékot melyeket nagy örömmel adtak oda az ősz, öreg, szakállas Télapónak.
Sajnos az idén sem esett hó december 5-én, így nem láthattuk a rénszarvasos szánt. A Mikulás minden osztályt külön látogatott meg. A versek, dalok után a gyerekek csomagot kaptak, hiszen az idén is jól viselkedtek és jól tanultak. S mivel Esztárban rossz gyerek nincs így senki nem kapott virgácsot.
A beszélgetés során a tanulók elmondták, hogy miért szeretnek ide járni iskolába, melyik tantárgyat szeretik a legjobban. Végül dallal búcsúztatták a nagyszakállú Télapót, aki megígérte, hogy jövőre is eljön hozzánk. Ezután természetesen a csomagok lelkes bontogatása következett. Reméljük, jövőre is ugyanígy tudunk majd örülni a Mikulásnak, mint az idén.
Pelleiné Daróczi Enikő: A 3.a osztály nagy izgalommal várta a Mikulást, aki el is érkezett hozzájuk. A gyerekek verssel és dalokkal köszöntötték őt.
Vajas Viktor: December 5-én különleges nap volt az 5.a osztály számára, hiszen ellátogatott hozzánk a Mikulás! Már reggel izgatottan vártuk, hogy megérkezzen, és végül a délelőtt folyamán nagy zsákkal, mosolyogva lépett be az osztályterembe.
A Mikulás nemcsak ajándékokat hozott, hanem minden gyerekről mondott egy-egy vicces, de kedves jellemzést. Az osztály nagyokat nevetett, hiszen mindenkiről talált valami különlegeset, amit kiemelhetett. Volt, akit a folytonos kérdéseiről ismert fel, mást a rajztehetsége vagy humorérzéke alapján.
A csomagokban finomságok voltak: csokoládé, szaloncukor, édességek. A gyerekek örömmel bontogatták az ajándékokat, és hálásak voltak a Mikulás kedvességéért.
Az esemény végén a gyerekek elénekeltek egy Mikulás-dalt, majd megköszönték, hogy meglátogatta őket. Ez a nap biztosan emlékezetes marad az egész osztály számára, és mindannyian izgatottan várjuk, hogy jövőre is visszatérjen hozzánk a Mikulás!
Cseh Lajos: Nagyon szeretjük a Mikulás rendezvényeket. Ilyenkor elevenítjük fel az év jelentősebb eseményeit. A mikulás közreműködésével humoros történeteket idézünk fel tanulóink életéből. Nagy kacagás szokta kísérni ezeket a rendezvényeket. Ajándékcsomagot is kapnak a gyerekek. Idén Esztár Község Önkormányzata volt az ajándékozó.
Czár Krisztián: A 7.a osztályba is ellátogatott a Mikulás. Minden tanulóról egy rövid gondolatot, olvasott fel, ami alapján a diákoknak ki kellett találni, hogy kiről is van szó. Többségüknek sikerült magára ismerni, de volt, akinek a társai segítettek. A télapó látogatása nagyon jó hangulatban telt, ahogy azt már évek alatt megszokhattuk. Végül mindenki egy csomagot is kapott, amit boldogan vettek át a nagyszakállútól.
2024. december 6.
II.Adventi gyertyagyújtás
(Alsó)
Felelős: Halászné Pető Zsuzsanna
Az alsó tagozatosok második adventi gyertyagyújtása igazán meghitt és családias hangulatban telt. A karácsonyra hangolódva az alsós diákok ismét szívhez szóló versekkel készültek, melyekkel még ünnepibbé tették az eseményt. A gyerekek szépen felkészültek, ügyesen előadták a tanultak, ami minden jelenlevőt lenyűgözött. Az adventi gyertyát iskolánk igazgatója, Törökné Csörsz Csilla gyújtotta meg, biztosítva a közösség összetartozásának érzéséhez. Az ünnepvárás szellemében telt program maradandó élményt nyújtott mindenkinek.
Ahogyan az első gyertya, úgy a második színe is a lila, vagyis ez is advent liturgikus színe, jelentése mégis eltérő az elsőétől. Ez a gyertya nem a hitet, hanem a reményt szimbolizálja számunkra.
2024. december 6.
Szumó Robot Esztár Kupa
Felelős: Czár Krisztián, Vajas Viktor
Magyarországon, jelenleg a legnagyobb robot szumó versenyt szerveztük meg december 6.-án, Mikulás napon. Az Esztári Sportcsarnokban 44 csapat vett részt az egész napos versenyen, melyet Majosi Pálma igazgatóasszony nyitott meg. A csapatok, a szabályoknak megfelelő, előre épített és programozott Lego robotokkal érkeztek. Idén, a Dunán erről, szinte minden régió képviseltette magát, de legmesszebbről Szlovákiából neveztek csapatok. Kör alakú pályán, a szumó szabályaihoz hasonlóan, egymást kellett kitolniuk a Lego harcosoknak. Három pályán több mint 200 mérkőzést vezényeltek le a bírók. Az egyéni verseny mellett különlegességnek számít a szuperkupa, ahol párba sorsolva együtt küzdöttek a robotok. A nap végére a következő sorrend, illetve díjazás alakult ki:
Egyéni verseny:
1. Myrmidons – Jászapáti
2. WallEV3 – Kállósemjén
3. Háromász – Jászapáti
Szuperkupa nyertesek:
Joyson – Miskolc és Robotiqsok – Debrecen
Különdíjak:
A legkülönlegesebb robot: Imagine Losing – Kisvárda
A legvidámabb csapat: G&L Technics – Kisvárda
Az esztári szakkörös csapatunk is szépen szerepelt, az elődöntőig jutott Réz Janka.
A díjakat Nagy László, tankerületünk szakmai vezetője adta át, melyek között értékes számítógépes
gamer perifériák is kiosztásra kerültek a kupák mellett.
2024. december 7.
Pályaorientációs-nap (Tanítás nélküli munkanap)
Alsó tagozat:
Felelős: Alsó tagozatos osztályfőnökök
A pályaorientációs nap célja, hogy a diákok megismerkedjenek a különböző foglalkozásokkal, hogy a pályaválasztás könnyebb legyen számukra.
Az alsóbb évfolyamon kiemelt célunk, hogy minél több szakmával megismertessük a tanulóinkat, ugyanis a tapasztalataink azt mutatják, hogy igen kevés szakmát ismernek, ráadásul nem tudnak, tevékenységet kapcsolni az adott foglalkozáshoz.
Ezért a pályaorientációs napon az alsóban játékos feladatokkal, tesztekkel is kipróbálhatják ügyességüket, megmutathatják kreativitásukat. Lerajzolják és mesélnek arról, szüleik mit dolgoznak, és azt is, ők mivel szeretnének felnőtt korukban foglalkozni.
Felső tagozat:
Felelős: Szécsi Attila
2024. 12. 07-én iskolánk felső tagozatán pályaorientációs nap megvalósítására került sor Szécsi Attila kolléga koordinálásában. Az említett kolléga előzetesen felvette a kapcsolatot több középiskola pályaválasztási felelősével időpont, illetve program egyeztetésének céljából. Az adott napon a felsős tanulók két csoportba lettek sorolva (5-6. osztály, 7-8. osztály) és a délelőtti órákban felváltva érkeztek a meghívást elfogadó középiskolák képviselői hozzájuk. A bemutató előadások szóbeli tájékoztató anyaga képekkel és videó bejátszásokkal kiegészítve átfogó képet adtak a képviselt középfokú iskolák képzési rendszeréről, szakmacsoportjairól, ösztöndíjrendszeréről.
A meghívott iskolák: Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Technikum és Kollégium, Diószegi Sámuel Baptista Technikum és Szakképző Iskola, DSZC Építéstechnológiai és Műszaki Szakképző Iskola, Magiszter Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium, Technikum, Szakképző Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola.
Pályaorientációs napunk elérte a célját, mivel a tanulók hasznos információkat kaptak, felkeltette érdeklődésüket az adott továbbtanulási lehetőségek iránt.
A nap előzményeként december 5-én iskolánk volt diákja, egy teljes tanítási óra erejéig, bemutatta a Mechwart András Gépipari Szakközépiskolát, és elmesélte egy Mechwartos mindennapjait. Külön köszönjük Szécsi Leventének a tartalmas bemutatót!
2024. december 9.
Advent második vasárnapja – II. adventi gyertyagyújtás
Felelős: Pelleiné Daróczi Enikő
Ez alkalomból Farkas Csilla tanárnő, iskolánk DÖK vezetője meggyújtotta az adventi koszorún a 2. gyertyát. Ezt követően pedig az adventi időszak meghitt hangulatát varázsolta az iskola falai közé az énekkaros tanulókkal Pelleiné Daróczi Enikő tanárnő. A Szent Miklós a hulló hóba című mikulás dalt adták elő. Az esemény meghitt hangulata és az ünnepi dekorációk mind hozzájárultak ahhoz, hogy szívünket és lelkünket mégjobban előkészítsük az ünnepi érzés befogadására.
2024. december 9.
Művészeti bemutató
Felelős:
A 2024. december 9-én este a Közösségi Színtér adott otthont a Bihari Művészeti Iskola diákjai és tanárai által nyújtott Karácsonyi Gálának. Nagyon színvonalas műsort látthatunk. Ez igazán szívmelengető esemény volt.
A Karácsonyi Gála különleges alkalom, amikor a diákok mindig megmutatják tehetségüket, és ünnepi hangulatot varázsolnak mindenkinek. Nagyszerű volt látni és hallani, hogy a Bihari Művészeti Iskola tanulói ilyen színvonalas műsort adtak elő. Büszkék lehetünk diákjainkra.
Gratulálunk az előadóknak és a felkészítő tanároknak a kemény munkájukért és elhivatottságukért. Ezek az események nemcsak közösséget hozzák közelebb egymáshoz, hanem a gyerekek önbizalmát is erősítik, így a művészet szépségeit mutatják be.
2024. december 10.
Karácsonyi rajzverseny
Felelős: Farkas Csilla
A karácsonyi rajzverseny – a gyerekek kérésére – idén is megrendezésre került. A versenyt összekapcsoltuk a mikulás rajzversennyel a rengeteg szép rajz miatt. Idén 78 rajz született, melyből a rajztanárunk és a pedagógusok választották ki a legjobban sikerülteket. A gyerekek a karácsonyi ünnepségen kapták meg az ajándékokat.
2024. december 13.
III. Adventi gyertyagyújtás
Felelős: Halászné Pető Zsuzsanna
Az öröm vasárnapja van, amikor meggyújtják az adventi koszorú harmadik gyertyáját. A harmadik gyertya különleges, hiszen a hagyományok szerint a gyertyák között egyedül ez rózsaszín.
Ez alkalommal a gyerekek meghitt előadása után Ungváriné Rácz Zsuzsanna és Kanalas Józsefné Ági óvónénik gyújtottak meg az öröm gyertyáját.
2024. december 13.
Karácsonyi vásár
Felelős: osztályfőnökök
2024. december 13-án iskolánk diákjaival ellátogattunk a Közösségi Színtérben megrendezett kézműves vásárra.
2024. december 14.
Lucázás
Alsó tagozat
Felelős: alsós pedagógusok
A 2024. december 14-én “Luca napi” ismeretterjesztő napot tartottak a Közösségi Színtér dolgozói iskolánk diákjainak. Meghívták segítségül -e területen Esztár legismertebb “Luca napi” szakértőjét Györgypál Imrét, aki már számos Luca-széket készített. A december 13- hoz kapcsolódóan nagyon érdekes hagyományokat, babonákat, hiedelmeket mesélt, melyet a kicsik és a nagyok is élvezettel hallgattak. Nagyon érdekes és tanulságos volt a diákok számára. A meghívott vendég rendkívül izgalmassá tette az esemény hiszen saját tapasztalatai a Luca -szék készítéséről még hitelesebbé és élvezetesebbé tette az előadást. Az előadás végén a gyerekek ki is próbálhatták a Luca székét aztán pedig kvíz kérdésekkel tesztelték a figyelmet. Az előadás után minden gyerek ültethetett Luca búzát, amit el is vihettek haza. A Luca búza ültetése remek ötlet volt hiszen a gyerekek egy darabot hazavihettek a napból, amit otthon tovább gondozhattak.
Felső tagozat
Felelős: osztályfőnökök
Luca nap alkalmából a helyi közösségi színtér szervezésében előadáson és kézműves foglalkozáson vehettek részt iskolánk tanulói. György-Pál Imre Székelyföldről származó asztalos mester jóvoltából betekintést nyerhettünk a Luca szék készítésének és történetének rejtelmeibe, valamint a Luca-napi szokásokhoz kapcsolódó népi hiedelmekbe. Ezután keresztrejtvényt töltöttek ki a résztvevők, illetve kipróbálhattak népi játékokat is. A Luca búza ültetése szintén nagy érdeklődést váltott ki a gyerekekből.
2024. december 15.
Községi Adventi gyertyagyújtás
Felelős: Cseh Lajos, Halászné Pető Zsuzsanna
2024. december 15-én vasárnap felgyulladt a harmadik gyertya is Esztár Község adventi koszorúján. Az esemény szervezésére és lebonyolítására iskolánk kapott felkérést. Az eseményen az Irinyi Károly Általános Iskola diákjai nyújtottak színvonalas műsort, és a Zimberi Banda zenés adventi koncertje fogta ünnepi keretbe-e meghitt pillanatokat. Ünnepi beszédet Törökné Csörsz Csilla iskolánk igazgatója mondott és ő gyújtotta meg az adventi koszorú 3. gyertyáját.
A rendezvény az új Sportközponti téren zajlott, a hideg időjárás ellenére sokan ellátogattak a műsorra. Az ilyen közösségi rendezvények igazán különleges pillanatokat teremtenek az ünnepi készülődés során.
Komplex műsorral készültek a gyerekek az adventi gyertyagyújtásra. Kenyérlángossal, forralt borral, meleg teával vendégelték meg az egybegyűlteket.
2024. december 16.
Advent harmadik vasárnapja – III. adventi gyertyagyújtás
Felelős: Pelleiné Daróczi Enikő
Ez alkalomból Törökné Csörsz Csilla iskolánk igazgatója meggyújtotta az adventi koszorún a 3. gyertyát. Ezt követően pedig ismételten az adventi időszak meghitt hangulatát varázsolta az iskola falai közé az énekkaros tanulókkal Pelleiné Daróczi Enikő tanárnő. A nekem az advent az üzenet című adventi dalt adták elő. Az esemény meghitt hangulata és az ünnepi dekorációk mind hozzájárultak ahhoz, hogy szívünket és lelkünket egyaránt előkészítsük az ünnepi érzés befogadására.
2024. december 17.
Pályaválasztási tájékoztató
Felelős: Czár Krisztián, Szécsi Attila
2024. 12. 17-én az Északi AszC Széchenyi István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium képviseletében Tatár Antal kollégiumigazgató úr tartott felvételi tájékoztatót a 7.a-8.a évfolyamos tanulóink számára.
2024. december 18.
Karácsonyi buli a szülőkkel
Felelős: Cseh Lajos
2024. december 18-án a szülőkkel közösen karácsonyi bulit szerveztünk. Közös mézeskalács díszítés, forró csoki, nachos, pattogatott kukorica, forró tea, terített asztal várt mindenkit. Így próbáltunk ráhangolódni az ünnepre.
2024. december 19.
Karácsonyi mézeskalács díszítő verseny
Felelős: Farkas Csilla
Osztályok mézeskalács díszítő versenyére került sor. Hozott mézeskalácsra készültek a feladatok. Az írókát az osztályok készítették el, mellyel a feladat az volt, hogy hagyományos díszítéssel készítsék el a mézeskalácsokat. A díszítéshez minden gyermek két mézeskalácsot kapott, a jobban sikerült mézeskalácsokkal lehetett nevezni a versenyre, a rosszul sikerült mézeskalácsot a gyerekek megették.
2024. december 20.
Advent negyedik vasárnapja – IV. adventi gyertyagyújtás
Felelős: Pelleiné Daróczi Enikő
Ez alkalomból Szécsi Tamás Esztár község polgármestere meggyújtotta az adventi koszorún a 4. gyertyát. Ezt követően pedig ismételten az adventi időszak meghitt hangulatát varázsolta a karácsonyi műsor kezdetén az énekkaros tanulókkal Pelleiné Daróczi Enikő tanárnő. A nekem az advent az üzenet című adventi dalt adták elő. Az esemény meghitt hangulata és az ünnepi dekorációk mind hozzájárultak ahhoz, hogy szívünket és lelkünket egyaránt előkészítsük az ünnepi érzés befogadására.
2024. december 20.
Karácsonyi műsor
Felelős: Varga Lászlóné, Mursa Szabolcs
A hagyományokhoz híven az idén is összegyűltünk egy kis karácsonyi ünnepléshez, szülők, gyerekek, pedagógusok, hogy együtt idézzük fel az ünnep misztériumát.
Mint mindig most is versekkel, dalokkal ünnepeltünk. De volt színdarab és Betlehemes játék is. A gyerekek az ünnephez méltó odaadással készültek fel. Igézőek voltak az angyalok, a Betlehemi Csillag ragyogása pedig elhomályosított minden gondot és bajt. A kis Jézus születésének történetét csendben, áhítattal hallgatta a közönség.
A karácsonyi dalok szépsége és a versek igazsága a szeretet erejéről eljutott az emberek szívéhez. Sokan a nézők közül a gyerekekkel együtt énekeltek. Emlékezetes egy-egy ilyen napnak a hangulata, hihetetlen közösségformáló szerepe van. Gyermeknek, felnőttnek egyaránt szüksége van erre az érzésre, mely összeköti a keresztény világ embereit. Hiszen a hit a legnagyobb összetartó erő, mely építeni képes.
A gyermekeket hallgatva sokunknak eszébe juthatott, hogy milyen jó lenne, ha nem csak karácsonykor lenne az emberek lelkében ilyen szeretet és békesség.
Lehet egy karácsony szegényes a kézzel fogható ajándékokban, de annál gazdagabb, ha a szeretteinkkel tölthetjük azt szeretetben és békességben a karácsonyfa alatt.
Emellett két 3.a osztályos tanuló gitárjátékával és az énekkaros tanulók meghitt dalával varázsolt ünnepi hangulatot a színpadra.
Gáborján
2024.11.08.
A program megnevezése: Csibeavató ünnepség
Felelős: Mester-Molnár Anna Katalin
Az Irinyi Károly Általános Iskola Gáborján Fő utca 82. Telephelyén hagyományteremtés céljából egy új program került az idei tanév munkatervébe: a csibeavató ünnepség. Ebben a tanévben Mester-Molnár Anna első osztályos osztályfőnök és Szilágyi Mária negyedik osztályos osztályfőnök készítette fel a gyerekeket. A legkisebbek verses-dalos-táncos műsorát a legnagyobbak verses köszöntése követte, majd Törökné Csörsz Csilla igazgatónő és Mező Gyula, Gáborján község polgármesterének köszöntő szavai hangoztak el. A gyerekek és az osztályfőnökük nyakkendőt kaptak, valamint ajándékcsomagot Gáborján Község Önkormányzata és a Roma Nemzetiségi Önkormányzat jóvoltából.
Az eseményre büszke szülők és kedves érdeklődők is érkeztek, mindenkinek nagyon tetszett ez az újítás. Az első osztályosok is büszkén mondták az eskü szövegét és vonultak le a szép nyakkendőjükben.
2024.11.15.
A program megnevezése: Tankerületi mesemondó verseny
Felelős: Mester-Molnár Anna Katalin
Az Irinyi Károly Általános Iskola Gáborján Fő utca 82. Telephelyén már hagyomány, hogy az iskola otthont ad egy igen nagy volumenű eseménynek: a Tankerületi mesemondóversenynek. Évről-évre egyre nagyobb az érdeklődés az esemény iránt, idén 28 iskola 75 tanulója érkezett, hogy megmérettessék magukat.
A versenyt egy regisztráció előzte meg az iskola bejáratánál, ahol minden versenyző sorszámot húzott, majd az esemény megnyitója következett az iskola udvarán, ahol Nagy László, szakmai vezető úr és Törökné Csörsz Csilla igazgatónő osztotta meg gondolatait a megjelent versenyzőkkel, felkészítő pedagógusokkal és szülőkkel. A verseny párhuzamosan három tanteremben zajlott, szünetben a negyedik tanteremben a felnőttek kávét, teát, szendvicset, a gyerekek pedig almalevet, nápolyit és szendvicset fogyaszthattak. Amíg a zsűritagok meghozták döntésüket, addig a pedagógusoknak lehetőségük volt ebédet fogyasztani, hisz a szervezők hidegtállal is kedveskedtek a megjelenteknek.
Az eredményhirdetést izgatottan várták gyerekek és felnőttek egyaránt. A díjakat Majosi Pálma, a Berettyóújfalui Tankerületi Központ igazgatóasszonya és Törökné Csörsz Csilla az iskola igazgatónője adták át a gyerekeknek a zsűritagokkal közösen.
Távozáskor minden iskola ajándékkosarat kapott Mező Gyula, Gáborján Község polgármesterének jóvoltából. A szervezők legnagyobb örömére idén is pozitív élményekkel és tapasztalatokkal gazdagodva távoztak a jelentkezők.
2024.11.18.
A program megnevezése: Lázár Ervin Program
2024. november 18-án, 1-2-3. osztályos tanulók részt vettek a Lázár Ervin Programon. A gyerekek a Lorántffy Zsuzsa Általános Iskola tornaterméban tekintették meg a Duna Művészetegyüttes Nonprofit Kft. Kis magyar táncrajz-rendhagyó néprajzi óra című előadását.
2024.11.29
A program megnevezése: Adventi ünnepkör-1. gyertyagyújtás
Felelős: osztályfőnökök
A hagyományokhoz híven ebben az évben is ráhangolódtak az iskolában a karácsonyi ünnepkörre az Adventi gyertyagyújtásokkal. Az első gyertyát az iskola dolgozói gyújtották meg. Közben a gyerekek karácsonyi éneke meghitt hangulatot biztosított.
2024.11.29.
A program megnevezése: I. Sinay Miklós Komplex Tanulmányi Verseny 2024. Hajdúbagos
Felelős: Gombos Gyuláné
ATelephely 3-4. évfolyamos tanulóinak csapata képviselte iskolájukat a Hajdúbagoson első alkalommal megrendezett I. Sinay Miklós Komplex Tanulmányi Versenyen 2024. november 29-èn.
A csapat tagjai Rézműves Mirabella Bianka 3.c, Kinter Zsolt 3.c, Markó Attila Márk 4.c és Mező Gyula 4.c osztályos tanulók voltak. Kísérőjük Gombos Gyuláné volt.
A rendezvényt Majosi Pálma tankerületi igazgató nyitotta meg.
A megmérettetésen közel 184 tanuló vett részt. A gyerekeknek 2×50 perc állt rendelkezésükre, hogy kitöltsék a kompetencia alapú feladatlapokat, melyek angol nyelv, környezetismeret és magyar tantárgyak témaköreiből álltak.
Az iskola tanulói végig lelkesen, legjobb tudásuknak megfelelően dolgoztak. Igaz, hogy helyezést nem értek el, de számtalan hasznos tapasztalatra tettek szert.
December
2024.12.06.
(A program megnevezése: Adventi ünnepkör-2. gyertyagyújtás
Felelős: osztályfőnökök
Az egyházzal történő kapcsolat ápolása végett a második gyertyát Tóth József lelkipásztor gyújtotta meg.
2024.12.06.
A program megnevezése: Betekintés a Szumó Robot Esztár Kupa versenybe
Az iskola 3-4. osztályos tanulói Czár Krisztián tanár bácsi jóvoltából ellátogattak az Esztárban megrendezett robot versenyre, ahol új tapasztalatokra tehettek szert. A szervezők egy kis uzsonnával is kedveskedtek nekik. A polgármesteri hivatal jóvoltából pedig megoldódott a tanulók szállítása. Sok élménnyel tértek vissza az eseményről.
2024.12.06.
A program megnevezése: Mikulás ünnepség
Felelős: osztályfőnökök
A Mikulás ünnepség mindig különleges nap az alsó tagozatos gyerekek számára. Már reggel izgatottan érkeztek a gyerekek az iskolába, mert tudták, hogy valami varázslatos dolog fog történni. Az osztálytermeket szépen feldíszítették: hópelyhek lógtak az ablakokban, a táblán pedig nagy betűkkel díszelgett a felirat: “Várjuk a Mikulást!” A gyerekek kíváncsisággal és izgalommal figyelték a terem ajtaját, várva, hogy mikor toppan be a piros ruhás, fehér szakállú Mikulás. Amikor végre megérkezett a nagy zsákkal a hátán, csillogott a szemük és boldogan énekeltek, valamint verseltek. Atélapó mindenkit mosolyogva köszöntött és átadta a két csomagot a gyerekeknek, amiből az egyiket a gáborjáni önkormányzat és kisebbségi önkormányzat együtt készített az iskola tanulóinak. Az ünnepség végén mindenki boldogan búcsúzott a Mikulástól és megígérték neki, hogy jövőre még jobbak és szorgalmasabbak lesznek. Megállapították a pedagógusok a nap végén, hogy mindenki szívében ott a Mikuláscsodájának melege, hiszen ez a nap is emlékezetes marad nem csak az édességek, hanem a közös élmények miatt is.
2024.12.07.
A program megnevezése: Pályaorientációs nap
Felelős: Gombos Gyuláné
2024. december 07-én sokféle program színesítette a pályaorientációs napot az Irinyi Károly Általános Iskola Telephelyén Gáborjánban.
Előzetesen pályázhattak a tanulók a „Régi mesterségek kvíz” játékra, melyet határidőre kellett kitölteni és elhelyezni a gyűjtődobozba. Rengeteg jó megoldás született.
A napot az osztályok beszámolójával kezdték, ahol minden osztályból két tanuló bemutatta szülei szakmáját és a hozzá kapcsolódó illusztrációt. Nagyon ügyesen készültek fel a diákok a feladatra.
Nagy sikert aratott Ökrös Attila iskolarendőr és Vígh Dóra rendőrnő szakmájukat bemutató előadása, melyet színesítettek különböző feladatlapokkal és táncoló, gimnasztikázó „robotzsaruval”, aki megtornáztatta a diákokat is. Beülhettek a rendőrautóba, valamint felpróbálták öltözetüket.
A tízórai elfogyasztása után helyszíni munkálatokat tekintettek meg a Faluház udvarán, ahol a kőműves és ács szakmát ismerhették meg.
Az iskolába történő visszaérkezés után a kisebbek nagy örömére Mekk Elek rajzfilmjeiből tekintettek meg pár epizódot. Vidám hangulatban teltek ezek a percek.
Az interaktív feladatokat a Wordwall segítségével az 1-2. osztály és a 3-4. osztály külön teremben végezte. Nagyon közel áll tanulókhoz az informatika világa, így nagy lelkesedéssel fogtak a feladatokhoz. Közben -a választás lehetőségét megadva- színezhettek szakmákkal kapcsolatos képeket.
A nap jó hangulatban telt. A gyerekek lelkesen, érdeklődéssel vettek részt minden programon.
2024.12.13.
A program megnevezése: Adventi ünnepkör-3. gyertyagyújtás
Felelős: osztályfőnökök
A harmadik gyertyát az iskola citera oktatója Tóth Gyula gyújtotta meg, aki a népművészet ifjú mestere.
2024.12.18.
A program megnevezése: Karácsonyi játszóház
Felelős: Mester-Molnár Anna Katalin
Az Irinyi Károly Általános Iskola Gáborján Fő utca 82. Telephelye szorosan tartja a kapcsolatot a helyi óvodával. Az OviSuli program keretein belül szinte havonta közös programom vesznek részt az iskolások és a leendő első osztályosok.
December 18-án a karácsonyi játszóháznak keresztelt programon vettek részt a nagycsoportos óvodások, akiknek a nagyobb testvérei és az iskola pedagógusai voltak a segítői. Forgószínpad szerűen vettek részt a kézműves tevékenységeken. Volt lehetőségük karácsonyfadíszt, origami gyertyát és hógömböt készíteni. Aki szeretett volna, karácsonyi színezőt is kaphatott. A foglalkozás közben karácsonyi háttérzene is szólt, ami nagyon tetszett a gyerekeknek. A fárasztó munka után a gyerekek almát, nápolyit és almalevet kaptak, amit örömmel el is fogyasztottak.
Az ünnepi hangulatot fokozta, hogy a negyedik gyertyát is meggyújtották az adventi koszorún. Az óvodások mosollyal az arcukon távoztak leendő iskolájukból.
2024.12.19.
A program megnevezése: Karácsonyi díszek elhelyezése a falu karácsonyfáján
Felelős: pedagógusok
Immár hagyománnyá vált, hogy a gyerekek és a pedagógusok részt vesznek a falu karácsonyfájának díszítési munkálataiban. Minden gyerek saját készítésű dekorációval készült.
2024.12.20.
A program megnevezése: Adventi ünnepkör-4. gyertyagyújtás
Felelős: osztályfőnökök
Az óvodával történő kapcsolat ápolása végett a negyedik gyertyát a nagycsoportosok óvónénije Kinterné Nagy Judit gyújtotta meg.
2024.12.20.
A program megnevezése: Karácsonyi ünnepség
Felelős: Gombos Gyuláné
Elérkezett újra a karácsony a kereszténység és a család egyik legszebb ünnepe.
A hagyományokhoz híven az iskola 3-4. osztályos tanulói ünnepi műsorral készültek a jeles napra, melyet 2024. december 20-án adtak elő. A gyerekek felkészítője Gombos Gyuláné tanító néni volt.
Fontos az iskola számára, hogy a külső partnerekkel való jó kapcsolatot folyamatosan ápolja, ezért a meghívott vendégek között volt Mező Gyula polgármester és felesége Mezőné Nagy Gabriella, Tóth József lelkipásztor és a gyerekek szülei.
A műsor színvonalát emelte, hogy a citera szakkörös tanulók is készültek Tóth Gyula tanár bácsival, aki a népművészet ifjú mestere.
Az ünnepségen szebbnél szebb karácsonyi verseket és dalokat adtak elő a diákok, melyek méltóképpen közvetítették a megjelentek számára a karácsony bensőséges és meghitt hangulatát. Zárásként minden tanuló megkapta az Igazgyöngy Alapítvány jóvoltából összeállított csomagot, melynek nagyon örültek.