Kéthavi beszámoló március – április

2024. március 01

Felelős: Farkas Csilla

Next – Zöld iránytű program

Idén először kéthetente szabadba tervezett fenntarthatósági feladatokkal próbálta meg kolléganőnk felhívni a figyelmet a környezetvédelem fontosságára. A programban minden felsős osztály bevonásra került. Cél: az iskolások ne csak a zöld jeles napok keretében, hanem mindennapokban is figyeljenek a közvetlen és iskolai környezetükre (távolabbi cél: otthoni környezetükre). Legyenek tisztába az növények, fák ültetésének fontosságával, hasznosítsanak minél több dolgot környezetükben újra, figyeljenek a megújuló és nem megújuló energiaforrásokra, a takarékosságra. A program keretében eddig megvalósult:

  1. program: Újrahasznosítás – Gumikerék ágyás készítése – Az osztályok egy-két gumikereket kaptak, melyből virágágyást kellett tervezniük. Általuk választott technikával kellett kifesteni a gumikereket, a gyerekek pedig magokat hozhattak és beleültethették a „kiskertükbe”.

2. program: Jane 90 faültetés – a faültetéshez a közeli erdőkből választották a magoncokat. Főként dió magoncok kivételére került sor, melyet az iskolaudvar szélére ültettek el. Minden osztály egy fát ültetett. A Jane 90 – névválasztás: Jane Godall angol etológus programjához kapcsolódtak a részt vevők („Változtassuk meg a világot!”) ebben az évben.

3. Program: Energiatakarékosság témakörben elkészültek a képek a gyerekek rajzaival, melyekből kiderült, hogy ki milyen környezetbarát energiát használna jövőbeni terveihez. A képekből osztályonkénti kiállítás készült.


2024. március 4 -8.-ig

Pénzügyi és vállalkozói témahét alsós csoportok

Felelős:  Pelleiné Daróczi Enikő

Napjainkbankihagyhatatlan az oktatási folyamatból a diákok pénzügyi ismereteinek gyarapítása, pénzügyi tudatosságának fejlesztése egészen kicsi kortól kezdődően.

Célunk volt a tanulók problémamegoldó gondolkodásának fejlesztése a pénzügyi feladatokon keresztül, az önálló ismeretszerzés, kommunikációs képességük, együttműködési képességük, kreativitási készségük fejlesztése.

A hét minden napján igyekeztünk az egyes órákba beépíteni a megvalósítandó feladatokat, mindezt játékosan, az életkori sajátosságokhoz igazodva.

  1. Veréb Enikő Beáta:
  • 1.a

Matematika órán pénzzel fizettek, felváltották és megnevezték az összegeket, bevásárló listát terveztek, illetve meghatározott összegből vásároltak.

Magyar nyelv és irodalom órán a témához kapcsolódó szókereső feladatot oldottak meg szófelhő segítségével, és le is másolták a kikeresett szavakat, valamint érdekes filmeket néztek (A forint története, Ki mint vet, úgy arat, Sok kicsi sokra megy, A pénz nem fán terem).

Technika és tervezés valamint vizuális kultúra órákon régi pénzérméket satíroztak, és malacperselyt készítettek PET palackból.

Ének-zene órán a Hely a sályi piacon, és a Hogy a csibe népi játékokat tanulták meg, és dramatizálták is a piaci vásárlást.

2. Halászné Pető Zsuzsanna:

  • 2.a

Magyar irodalom órán A négy barát című mesét dolgozták fel csoport munkában. A mese feldolgozása során a takarékoskodáshoz kapcsolódóan oldottak meg feladatokat és jövőbeni terveiket is lerajzolták a gyerekek. (Mire fogsz gyűjteni, ha felnőtt leszel?)

Technika és tervezés órán felidézték azt, amit olvasás órán beszélgettek a takarékoskodásról. Megbeszélték, hogy hová gyűjthetik a megtakarított pénzünket. Elmondták a gyerekek, ők, hogyan gyűjtik.  Mire való a persely? Kinek és milyen perselye van otthon. Sablon alapján készítettek egy kutyaperselyt.

Magyar nyelv órán a feladat az volt, hogy a takarékoskodással kapcsolatos hiányos szavakat kellett kiegészíteni, értelmezték a szavakat és aztán lemásolták. Szólásokat olvastak és ami a pénzköltéssel kapcsolatos volt azt lemásolták a füzetbe. 

Tablót készítettek Magyarország papírpénzeiről és ez által megismerkedtek a papírpénzen szereplő történelmi személyekkel.

Matematika órán a Gazdag szörnyecskék társasjátékot játszották párban a gyerekek. Ehhez a játékhoz a fémpénzek ismeretére volt szükség.

A gyerekek nagyon aktívak voltak, érdeklődőek.  A tantermet dekorálták az elkészült munkákkal, rajzokkal, tablóval. A pénz hétre tervezett feladatokkal a tanító néni célja az volt, hogy ismerkedjenek meg a tanulók a takarékoskodás fontosságával és a forgalomban lévő pénzeinkkel. A feladatokon keresztül fejlesztette a gyerekek problémamegoldó képességét, gondolkodását, önálló ismeretszerzését, együttműködési képességét , kreativitását.  A feladatok kiválasztásánál figyelembe vette a tanulók életkori sajátosságait. 

3. Mursa Szabolcs

3.a és 4.a

Magyar órán Nógrádi Gábor, A pénz nem a fákon nő c. könyvéből olvastak fel és megbeszélték, gyermekként hogyan tudnak olyan feladatokat elvállalni, melyekkel zsebpénzhez juthatnak. Megbeszélték a pénz reális értékét, valamint elérhető anyagi célt tűztek ki maguk elé.

Mivel a negyedikesek már tudatosabbak a pénz világában, vágytáblázatot készítettek, melyben leírhatták áhított vágyaikat és megsaccolhatták azok értékét.

3.a

Ének-zene órán vásárlással kapcsolatos népdalokat elevenítettek fel, valamint a maradék időben saját valutát alkottak meg. A gyerekek fantáziájára támaszkodva rengeteg színes és ötletes más-más értékkel rendelkező papírpénzeket ismerhettek meg.

4. Varga Lászlóné

3.b:

Ének-zene órán az Én elmentem a vásárba című dalt tanulták. Mivel falusi gyerekekről van szó, mindenki járt már piacon, így arról beszélgettek, mit is lehet itt kapni. Megbeszélték, hogy miért érdemes bizonyos termékeket itt megvenni, illetve, hogy miért olcsóbb-így pedig gazdaságosabb- a család számára az itteni vásárlás.

Magyar irodalom órán a pénz történetével ismerkedtek meg. Internetes videókon keresztül ismerhették meg a gyerekek a cserekereskedelemtől a mai pénzhasználatig a fizetés módjait. Érdekes volt a tanító néni számára az ahogyan megfogalmazták véleményüket a mai pénzorientált világról.

Magyar nyelv órán kivetítették a ma használatos pénzeinket. Megismerkedtek a papírpénzeken található híres emberekkel, és megtanulták helyesen leírni a nevüket. Azt is megbeszélték, hogy a bankók hátulján található képek hogyan kapcsolódnak a személyekhez. Felmerült a hamisítás problémája is. (Miért nem fénymásoljuk a pénzt?) Ezért a pénzekhez kapcsolódó biztonsági jelekről is beszélgettek. 

Matematika órán vásárlós szöveges feladatokat oldottak meg, illetve bevásárlólistát készítettek a vasárnapi ebédhez. Megállapították, hogy jó drága minden. A gyerekek szembesültek azzal, hogy mennyit is kell dolgozni azért, hogy egy finom ebéd kerüljön az asztalra.

Vizuális kultúra órán saját pénzt terveztek a gyerekek, mely tükrözte az egyéni ízlésüket, viszonyukat a pénzhez. Saját biztonsági kódot is terveztek a bankókra.

5. Pelleiné Daróczi Enikő:

4.a

Matematika órán foglalkoztak a pénzzel és annak fogalmával.  A www.penz7.hu tudástárában található feladatlapok közül a Szókereső (ahol pénzzel kapcsolatos kifejezéseket kellett keresni) és a Bankjegyek (amelyhez szükséges volt a ma és régen használatos pénzeink ismerete) elnevezésű feladatlapot oldottuk meg 3-4 fős csoportokban. 

Vajna Fernanda Brigitta

3.a:

Vizuális kultúra órán az volt a feladat, hogy tervezzenek pénzes perselyt egyéni ötletek alapján. Ez a fajta vizuális tevékenység nagy érdeklődésre tartott számot a gyerekek körében, vidám hangulatban, kreatív, ötletes és látványos munkák születtek.

3.b és 4.a:

Technika és tervezés órán a téma a családi költségvetés volt, amely azt foglalta magában, hogy a tanulóknak 4-5 fős csoportokat kellett alkotniuk és közösen kellett a megadott költségkategóriákhoz párosítani a kiosztott képkockákat. A 6 kategóriához összesen 36 képet kellett a megfelelő helyre elhelyezni. A könnyebb érthetőség kedvéért minden képhez tartozott egy-egy képmagyarázat. Nagyon nagy élmény volt a gyerekek számára, hiszen a feladat elvégzése közben átélhették a felnőttek szerepét, hogy milyen eligazodni egy családi költségvetés útvesztőiben.

2.a és 4.a:

Etika órán az volt a tanulók feladata, hogyha össze tudnák gyűjteni a zsebpénzüket, azt mire szeretnék fordítani, illetve mit vásárolnának belőle. Elképzeléseiket egy-egy rajzban fejezték ki.

Pribék Franciska Anna:

2.a

Ének-zene órán az Én elmentem a vásárba fél pénzzel… kezdetű dalt énkelték a gyermekekkel. Megbeszélték, az állatokat, mit vegyenek a vásárba, színezőként kiszínezhették ezeket az állatokat. Majd el is játszották. Az óra végén megbeszélték, hogy egy tyúk/ disznó/ ló árán mit tudnának ma venni a gyermekek. Jól érezték a gyermekek magukat.

3.a:

Matematika órán nyugtát készítettek a diákokkal. Megbeszélték, hogy mi szerepel egy nyugtán, mikor, hol kapnak ilyen papírt. Ezután készítettek egy listát, melyről lehetett válogatni, hogy mely 5 terméket fogja ’megvenni’ a boltból. A nyugta tetejére az osztály kitalált egy saját bolt nevet, majd rákerült az iskola pontos címe is. Ezután következtek a már előre megbeszélt termékek árral együtt. A nyugta végén írásbeli összeadásként kiszámolták a végösszeget, s kiszámolhatták a visszajáró értékét is. A gyermekek nagyon kreatívak és motiváltak voltak. Nagyon jó hangulatban telt az óra.

4.a:

Ének-zene órán az Én elmentem a vásárba fél pénzzel… kezdetű dalt énkelték a gyermekekkel. Megbeszélték, az állatokat, mit vegyenek a vásárba, majd ezeket az állatokat le is rajzolták a füzetükbe, s hozzárajzolták szövegbuborékként, hogy mit is mond egy-egy állat. Az óra végén megbeszélték, hogy egy tyúk/ disznó/ ló árán mit tudnának ma venni a gyermekek. Jól érezték a tanulók magukat.

4.a:

Vizuális kultúra órán a gyermekek saját papírpénzt terveztek. Melyen szerepelt egy összeg a vezetéknévvel ellátva (pl.: 50000 Mohácsi, 200 Ács), mellé pedig vagy saját magát kellett rajzolniuk, vagy egy olyan dolgot, ami őket jellemzi. Akinek maradt rá ideje miután kivágta, megfodította, s megtervezhette a hátoldalát is a bankjegynek. Már a téma hallatán nagyon motiváltak voltak. Nagyon jó hangulatban telt a tervezgetés, pontosítgatás.

Farkas Csilla:

3.a:

Környezetismeret órán Kis állat és növénypostát játszottak. A tananyagban itt is éppen a madarakat tanulták a gyerekek, ezért a feladat egy levél, bélyeg értékének (BélyegáraZOO) meghatározása volt. A bélyeget valamilyen állat (madár) képével tervezték meg, majd rákerült a borítékra a bélyeg is. 

3.b: 

Technika és tervezés órán pénztárcát terveztek és készítettek. A tananyagban egyébként is a különböző minőségű anyagokból készített tárgyak következtek volna, ezért döntött tanár néni a pénztárca készítése mellett. A pénztárcák alakját előre elkészítette sablon formájában, a gyerekek pedig elkészítették az egyedi alkotásokat.

4.a:

Környezetismeret órán az Esztár környéki növények és állatok „árverezésével” foglalkoztak.  A gyerekek a program során megismerhették a környék védett természeti élővilágát és megtudhatták a védett élőlények eszmei értékeit. Az árverésnek volt vezetője, ha elkelt a növény vagy állat a meghatározott összegért koppintással jelezte az árverés végét.

Vajas Viktor:

4.a:

Testnevelés órán a pénz történetével kapcsolatos rövid videókat nézett meg a tanulókkal. A videók a youtube csatornán találhatóak meg, „Ez kész! Pénz!” néven. Később kérdezz-felelek formájában megbeszélték a tapasztalatokat. A kapott információk hasznosnak bizonyultak, a foglalkozás elérte a célját. A gyerekek kérésére a jövőben folytatják a téma feldolgozását.

Cseh Lajos: 

3.a és 3.b:

Testnevelés órán nem igazán könnyű megjeleníteni a pénz fogalmát úgy, hogy annak értelme is legyen. Próbált olyan feladatokat kitalálni, ami érdekli a gyerekeket. Pénzérméket szórt szét a tornateremben. A bemelegítéskor a gyakorlatokat olyan széria számmal végezték a tanulók, amilyen pénzérmét sikerült felvenniük. A fő részben versenyeztek, hogy ki tud több pénzt összegyűjteni. A mozgásokat kérdésekkel és információkkal tarkította. Élvezte mind a két osztály.

Czár Krisztián

3.a, 3.b és 4.a:

Digitális kultúra órán a tanulókkal új bankjegyeket és érméket készítettek digitálisan számítógépen. A tervezést és kivitelezést a Paint programban valósították meg. Több nagyon kreatív ötlet született. A legmeghökkentőbb, tanár bácsi számára az Opitz Barbis bankjegy volt. Kicsit másképp értelmezték a gyerekek a híres magyar ember fogalmát, mint azt elsőre gondolta. Szintén nagyon érdekesnek találta a kutyabankót. 

Igaz nem nyomtatták ki az elkészült alkotásokat, de virtuális pénznek mindegyik megállta a helyét.

A hét során a tanulók ismeretekkel, gyakorlati tapasztalatokkal gazdagodtak. Jobban megismerték a pénz értékét, annak jelentőségét a mai világban. 

A program aktivitásán keresztül gazdagodtak a pénzvilág érdekességeivel, a pénz mint eszköz mindennapi szerepével. Az iskola tantermeit, folyosóit dekoráltuk a tanulói munkákkal, képekkel, gyermekrajzokkal.


Felelős: Felsős osztályfőnökök, Vajna Fernanda, Farkas Csilla, Pelleiné Daróczi Enikő

„Pénz7” témahét felső

Iskolánk az idén ismét csatlakozott a pénzügyi és vállalkozói témahét rendezvénysorozathoz. Tanítványainkat igyekeztünk bevonni a pénzügyi tudatosságot és vállalkozási hajlandóságot serkentő tevékenységekbe. A megoldásra kínált feladatok olykor számítást, máskor kreativitást, időnként pedig kitartást igényeltek, a paletta igen színes volt.

A vizuális kultúra tantárgyon belül az 5-6. évfolyam feladata az volt, hogy tervezzenek pénzes perselyt egyéni ötletek alapján és a 7-8. évfolyamon pedig tervezniük kellett egy fiataloknak való, úgynevezett Junior bankkártyát, amelyen szívesen tartanák a zsebpénzüket. 

Dráma és színház órán az 5. évfolyammal a már megkezdett pénzes persely tervezését folytattuk tovább.

A technika tantárgy keretében a korosztályoknak megfelelően vegyes feladatokkal látták el a tanulókat, igyekeztek többféle feladatot felkínálni részükre, amelyből érdeklődésüknek és képességeiknek megfelelően választhattak, mint például: szókereső, rejtvény, pénzérmével és bankjeggyel kapcsolatos ismeretek, szólások és közmondások, totó és egyéb feladatok.

Kémia órán a pénzhét keretében a 8. osztályban megnézték, hogy pénzérméink milyen fémekből és ötvözetekből készülnek. Tanulmányozták a pénzérmék vastagságát, színét, peremét és a rajtuk található érmeképet is. Ezt követően a tanulók egy olyan párosító játékot játszottak, ahol a pénzérmét fel kellett ismerni a jellemzése alapján és párosítani kellett az érmeképpel.

Digitális kultúra tanórán a tanulók új bankjegyeket és érméket készítettek digitálisan számítógépen. A tervezést és kivitelezést a Paint programban valósították meg. Több nagyon kreatív ötlet született. A legmeghökkentőbb Krisztián tanár úr számára az Opitz Barbis bankjegy volt. Kicsit másképp értelmezték a gyerekek a híres magyar ember fogalmát, mint azt elsőre gondolta. Szintén nagyon érdekesnek találta a kutyabankót. Igaz nem nyomtatták ki az elkészült alkotásokat, de virtuális pénznek mindegyik megállja a helyét.

A felső tagozaton, Cseh Lajos tanár úr a saját osztályában, testnevelés és osztályfőnöki órán foglalkoztak a pénzzel. Megnéztek egy webináriumot a bankkártya használatával kapcsolatosan. Megbeszélték, hogy mi az a bankkártya és mire lehet használni, majd mindenki megtervezte a saját kártyáját. Testnevelés órán pénzkeresés volt a feladat.

Március 5-én, kedden a 6.a osztályos tanulók angol órán egy sütemény recept elkészítéséhez szükséges hozzávalók beszerzését kapták feladatul. Először a recepttel ismerkedtek meg, majd átgondolták, hogy mit kell vásárolniuk aztán eljátszották a bevásárlást. Ennél a pontnál jött a pénz, mint fizetőeszköz. Volt, aki készpénzzel, de volt, aki kártyás fizetést választott. Egy kis kitekintés is volt, hiszen a gyerekek ismerete azzal bővült, hogy Angliában milyen pénznemet használnak. Március 8-án, pénteken a 7.a osztályos tanulók angol órán Amerikába „utaztak”. New York volt az úticél. Megismerték a hely történelmét, kultúráját. Ezután az amerikai pénznemről, árakról tájékozódtak. Végül összehasonlították hazájuk és Amerika pénznemét, bolti árait.

 Az idei témahéten Szécsi Attila tanár úr a felső tagozatos osztályokban, tanórai keretek között valósította meg a Pénz7 tervezett programjait. Hétfőn a 6. osztályban a „Mitől van a pénznek értéke” kisfilm megtekintése után közös megbeszélés folyt a pénz mögött álló valós érték, az állami fedezet technikai részleteiről. Második nap az 5. osztályos tanulók korosztályuk életkori sajátosságainak megfelelő animációs rövidfilm segítségével tájékoztatást kaptak a legrégebbi időktől napjainkig a fizetőeszközök változásairól, fejlődéséről, a korunkat jellemző készpénz helyettesítő megoldásokról. Szerdán a 8. osztályos tanulók a pénzügyi világot uraló hét alapvető pénzügyi szabályt látták meg egy videó segítségével, amelyben pénzügyi szakember a gyerekek nyelvén, közérthetően nyújtott hasznos információkat. Az utolsó, pénteki napon a 7. osztály a pénzforgalom, pénzkezelés tíz alapvető szabályába nyertek betekintést, hasznos, gyakorlati tanácsokkal kiegészítve a hallott ismereteket. Részükre a „Pénz 10 szabálya” kisfilm került levetítésre.

A Pénz7 keretében az ötödik osztályosokkal magyar nyelv és irodalom órákon is beszélgettek a pénz szerepéről, a mindennapi életben való használatáról és a takarékosságról. 

Sokan elmesélték, hogy már nekik is van saját pénzük, amelyet névnapjukra vagy születésnapjukra kaptak, esetleg gyűjtenek valamire.  Innen léphettek tovább a takarékosság fogalma felé, melyet Halász István: ,,A takarékosságról” című verse is segített elmélyíteni. 

 A pénzzel és a takarékossággal kapcsolatos szólásokat és közmondásokat gyűjtöttek, melyeket közösen értelmeztek az ötletesebbnél ötletesebb WORDWALL és LearningApps feladatok végzése során. Különösen az akasztófás feladványokat kedvelték a tanulók. Kisfilmeket néztek meg a pénzügyi tudatosságról, megismerték a különböző bankjegyeken szereplő  személyeket. 

Nyelvtan órákon fogalmazást készítettek a tanulók a „János vitéz” című elbeszélő költeményhez kapcsolódóan: ,,Hogyan alakultak volna az események, ha Jancsi elfogadja a zsiványok pénzét?” címmel. Született néhány kreatív alkotás.

Az 5. osztályban angolórán a zsebpénzé volt a fő téma, illetve annak beosztása. Beszéltek a zsebpénz előnyeiről, hátrányairól is. A tanulók kreatív feladata az volt, hogy készítsenek egy plakátot arról, hogy mire is költik el a zsebpénzüket. A feladatot önállóan oldották meg. A plakát képesszótár jelleget öltött, hiszen a lerajzolt itemeket angolul is meg kellett nevezniük a tanulóknak.

Magyar irodalom órán egy olyan régi pénzekkel foglalkozó társasjátékot játszottak a gyerekekkel, amely a honfoglalástól egészen a 20. századig bemutatja, hogy milyen fizetőeszközök voltak az adott korban. Változatos, érdekes kérdésekre kaptak közben választ és még a licitálást is gyakorolhatták a gyerekek. Annyira szerették a tanulók, hogy több órán keresztül is társasoztak. Csapatban dolgoztak és versengtek egymás ellen.

Vajas Viktor tanár úr a testnevelés órákon a pénz történetével kapcsolatos rövid videókat nézett meg a tanulókkal. A videók a youtube csatornán találhatóak meg, „Ez kész! Pénz!” néven. Később kérdezz-felelek formájában megbeszélték a tapasztalatokat. A kapott információk hasznosnak bizonyultak, a foglalkozás elérte a célját. A gyerekek kérésére a jövőben folytatják a téma feldolgozását.

A felső tagozaton a matematika és az ének-zene órák keretein belül foglalkoztak a pénzzel és annak fogalmával. 7-8. osztályban az ének-zene órákon pénzzel kapcsolatos népdalokat és mai slágereket gyűjtöttek össze 4-5 fős csoportokban, amelyek nagy részét el is énekelték a YouTube segítségével. A gyerekek nagyon élvezték ezeket az órákat, hiszen sokkal szabadabbak voltak a megszokottaknál. 5., 7-8. osztályban a matematika órákon a www.penz7.hu tudástárában található feladatlapok közül oldottak meg néhányat. 

Az 5. osztályos tanulókkal a Szórom vagy spórolok (ahol el kellett dönteni, hogy a leírt történetben a gyerekek spóroltak-e vagy éppen szórták-e a pénzt) és a Kriszti hangszórója (ahol egy összetettebb, számolós feladatot kellett elvégezni) elnevezésű feladatlapokat dolgoztak fel 5-6 fős csoportokban.

Biológia órán a 7. osztály a foglalkozás első felében védett, Esztár környéki növények és állatok természetvédelmi értékét találgatták a gyerekek, majd mindenki egy kártyára rajzolta saját, látott, neki kedves esztár környéki állatát és növényét és feltüntette mennyit ér számra. A kártyák hátsó oldalára néhány mondatban azt is megfogalmazták a gyerekek, hogy miért épp ezt az élőlényt választották ekkora értékkel.

A Pénzhét keretében 7. (kémia) osztályban pénzzel kapcsolatos kísérleteket végeztek. 

Hőkísérlet pénzzel:A kísérlet keretében teafilterből készített papírhengert gyújtottak meg egy papír 1000 forintos tetején. A meleg levegő felszállt, a pénz nem gyulladt meg. 

Színes láva:Szódabikarbónára olajat öntöttek és a folyadékba pénzérméket tettek. Ecetsav oldatot ételfestékkel színeztek. A színes oldatból pipettáztak a szódabikarbónához és a pénzérmék színes buborékkal fölemelkedtek.

A nagy pénztisztítás:Ecetsavat és konyhasót kevertek össze. Az oldatba rézpénzt helyeztek el. A pénz a szennyeződésektől megtisztult, a réz-oxid is eltűnt a felszínéről.

 Az 5. osztályban Etika órán kis fogalmazást és képet készítettek a gyerekek. Címe: Ha lenne 1 milliárd forintom… A fogalmazásban a gyerekek saját vágyaikat (sokan jövőbeli terveiket) írták fel, melyekhez elegendő pénz lenne az 1 milliárd forint. A gyerekekkel a foglalkozás előtt próbáltunk példákat találni mi mennyibe kerül manapság: 10 ft-tól 1 milliárd forintig, legfőképpen hogy legyen összehasonlítási alapuk arra, mekkora pénzösszeg lehet ez az 1 milliárd forint.

A 8. osztályos gyerekek egy érdekes feladatra vállalkoztak. Pénz nélkül – olcsó receptem címmel Etika tanóra keretében olcsó recepteket találtak ki, melyek valóban megfőzhetőek és elkészíthetőek egy-egy család számára. A óra célja nem csak a Pénz7 témájának a megvalósítása volt, hanem hogy hogyan tudunk a háztartásban is spórolni, hogyan tudunk újragondolni ételeket maradékból, kevés pénzből. Mint egy blogon bejegyzések születtek kis papírlapokra, melyeket aztán „megosztottak” a faliújságon.

Az oktatók nevében és ami még fontosabb a diákok visszajelzései alapján a pénzhét keretében megvalósult foglalkozások jó hangulatban teltek, a feladatok érdekesek, izgalmasak voltak, hozzájárultak neveltjeink pénzügyi és vállalkozási ismereteinek bővítéséhez.

2024. március 07.

Felelős: Vajas Vera, Vajas Viktor, Cseh Lajos

Bozsik Intézményi Program- téli fordulók

2024.03.07-én a Bozsik Intézményi Program keretein belül 1. korcsoportos labdarúgó foglalkozást tartottak a berettyóújfalui Kabos Endre Városi Sportcsarnok csarnokában. Az esemény jó hangulatban telt, mindenki kellemesen elfáradt. A program célja a labdarúgó, baráti kapcsolatok kialakítása, eredményt soha nem szoktak számolni, nincs első és szomorúan hazautazó utolsó helyezett sem.

Nevezett csapatok:

● Irinyi Károly Általános Iskola

● II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és AMI Hunyadi Mátyás Tagiskola

● Diószegi Kis István Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú

Művészeti Iskola

● Biharkeresztesi Bocskai István Általános Iskola Kismarjai Bocskai István Tagiskolája

● Berettyóújfalui II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola

● Irinyi Károly Általános Iskola Csere-Erdő Általános Iskolàja


2024. március 6.

Iskolacsalogató programsorozat: Játékos tanulás IKT eszközök használatával

Felelős: Veréb Enikő Beáta, Mursa Szabolcs

2024. február 20-tól minden héten egy alkalommal gyerekek töltötték meg a Kastély Iskola termeit és udvarát, a Közöségi Színteret és a tornatermet.

Az iskolacsalogató keretében a gyermekek (foglalkozásokon) és a szüleik (nyílt órákon) ismerkedtek az intézménnyel, a pedagógusokkal. 

Meghatározóak azok az élmények, amelyeket az iskolában szerzünk, legyen az tudás, vagy felnőttek, gyermekek közötti kapcsolat, egymás iránt érzett tisztelet, tolerancia, empátia, csapatmunka, egy-egy tantárgy szeretete. Akik ellátogattak az Irinyi Károly Általános Iskola iskolacsalogató rendezvényeire, azok megtapasztalhatták azt családias, gyermekközpontú légkört, ahol szakmailag felkészült pedagógusok foglalkoznak a 6-10 éves korosztállyal. A színes programsorozat keretében az alsós tanítók bemutatták az iskolát a látogatóknak, ezt követően minden héten különböző foglalkozásokon vettek részt a nagycsoportosok. 

A gyerekek egy 45 perces foglalkozás során ismerkedhettek meg:

  • iskolánk pedagógusaival,
  • IKT eszközökkel,
  • robotokkal,
  • játékos tornaórával,
  • a természettel,
  • angol nyelvi foglalkozással,
  • Lego matek foglalkozással.
  • művészeti foglalkozásokkal.

Mivel a 4–6 éves gyerekek fő tevékenysége a játék, ezért igyekeztünk minél több játékkal,

játékos programmal színesebbé tenni a foglalkozásokat.

Rendkívül érdeklődők, nyitottak, motiváltak voltak a gyermekek, látszott, hogy izgatottan várják az iskolát, amiben remélhetőleg sok örömük telik szeptembertől.

2024. március 6-án (szerdán) az Iskolacsalogató programsorozat keretében Veréb Enikő Beáta és Mursa Szabolcs tartott foglalkozást a leendő elsősöknek. 

Az ismerkedés után játékos feladatokkal hangoltuk az iskolai életre a nagycsoportosokat: 

  • Névjegykártya elkészítése az óvodai jelekkel
  • Figyelemfejlesztés
  • Mi való az iskolatáskába?-interaktív feladat
  • Mancs őrjáratos feladatlap (labirintus, pontösszekötő, kifestő)
  • Ujjlazító, ujjmozgató feladatok
  • Interaktív feladat: szerencsekerekes formaészlelés, memóriakártyák számjegyekkel

A gyerekek nagyon lelkesek és érdeklődők voltak, látszott rajtuk, nagyon büszkék arra, hogy ők is „igazi iskolások ” lehetnek. 

Jó alkalom volt ez a foglalkozás arra, hogy egy kicsit megismerkedhessenek az iskolai környezettel, pedagógusokkal, és olyan élményhez jussanak, ami elősegíti a szeptemberi iskolakezdést.


2024. március 08.

Felelős: Vajas Vera

„Nőként a világért” verseny

Iskolánk már negyedik alkalommal vett részt a Biharkeresztesi Bocskai István Általános Iskola és a Berettyóújfalui Tankerületi Központ „Nőként a világért” versenykiírásán, melyen idén a világhírű női zeneszerzőké, zenészeké volt a főszerep. A vetélkedő két korosztály számára volt meghirdetve. Az I. korcsoport (5-6. évfolyam) felkészítője Szécsi Attila, a II. korcsoporté (7-8. évfolyam) pedig Vajas Vera tanárnő. Az első fordulóban a fent jelzett témakörhöz kapcsolódóan kellett feladatlapot kitölteniük a csapatoknak, majd ezen túljutva Instagram fiókot kellett készíteni egy előadóművész életútjából. Az I. korcsoportban versenyzők 6. helyezést értek el. A II. korcsoportba benevezett diákjainknak idén nem sikerült újra első helyen végeznünk, de a szépen csillogó harmadik helyre is büszkék vagyunk. A versenyzők: Bohos Zsófia, Varga Ildikó és Zsiga Dóra Eszter 8. osztályos tanulók voltak. Egyébként a lányok ötödikes koruk óta indulnak ezen a vetélkedőn, felkészítő tanáruk úgy gondolta, hogy „Nyerő csapaton, ne változtass!”


2024. március 09.

Felelős: Czár Krisztián

„Magyar Ifjúsági Robot Kupa 2024” verseny

Március 9.-én, a Nyíregyházi Egyetemen megrendezett Magyar Ifjúsági Robot Kupán 1. helyezést ért el Robotfoci Entry kategóriában (D-G csapat) Zsiga Dóra és Szilágyi Gergő, szintén 1. helyen végzett Robotfoci Lightweight kategóriában (Y csapat) Németh Zsolt és Réz Janka, valamint 3. helyen végzett Robotszínház kategóriában (FunBot csapat) Varga Nikolett, Zakar Fruzsina, Zakar Lilla és Tóth Fanni.

A verseny szervezői: Nyíregyházi Egyetem, Neumann János Számítógéptudományi Társaság, Magyar Robot Kupa Alapítvány

A kupán megszerzett helyezések szerint, a D-G csapat jóvoltából ismét képviselheti robotfoci kategóriában Magyarországot, a Hannoverben, Németországban megrendezésre kerülő EU RoboCup nemzetközi versenyen június 13-16.-án.


2024. március 12.

Iskolacsalogató programsorozat angol foglalkozás

Felelős: Molnár Anna

2024. március 12-én az iskolacsalogató programsorozat következő eseményén egy angol nyelvi foglalkozáson vettek részt a leendő első osztályosok Molnár Anna Katalin tanítónénivel. A résztvevők megismerkedtek Old Mcdonald farmjával és az ott élő állatokkal.

Kiállítást készítettek a farmon élő állatokból majd megnevezték a farm lakóit idegen nyelven is. Bábokat is készítettek, amiket hurkapálcára rögzítettek és be is költöztették azokat a pajtába. A kézműves tevékenység után daltanulás következett, így a foglalkozást egy közös énekléssel zárták. A gyerekek vidáman, hatalmas mosollyal az arcukon távoztak az aznapi foglalkozásró l is, boldogan vitték haza a kézzel készített bábjaikat. 


2024. március 12.

4.a bolhapiac

Felelős: Pelleiné Daróczi Enikő

      A 2023/2024-es tanévben iskolánkban a harmadik bolhapiacot szervezte meg a 4.a osztály Szülői Munkaközössége 2024. március 12-én. 

A 4. a osztály tanulói nagyon aktívan vettek részt a különböző programok előkészületében és lebonyolításában, ugyanis a bolhapiac megrendezésének a fő célja az év végi osztálykirándulás költségeinek a csökkentése volt.

Nagyon változatos és ötletes programok biztosították iskolánk tanulói részére a kikapcsolódást. A teljesség igénye nélkül közülük néhány: bazárvásár, nerfcsata, kapura rúgás, állatsimogató és etető, arcfestés, csillámtetkó, matrica- és kitűzőkészítés stb. 

A legnagyobb sikere a Szépségszalonnak volt, ahol lehetett sminkeltetni, frizurát- és körmöt készíttetni, és nem utolsó sorban vállat masszíroztatni. 

A sok mosolygós, felszabadult tanuló, és a rendezvény során készült képek láttán azt mondhatom, hogy iskolánk tanulói és pedagógusai nagyon jól érezték magukat a délután folyamán.


2024. március 14. Munkatervben szereplő

Felelős: Czár Krisztián

Március 15.-i iskolai ünnepség

Az ünnepi műsort a 6.a osztály adta elő március 14.-én a József Attila Közösségi Színtér színpadán. A műsorban 21 tanuló vett részt. A rendezvény nyilvános volt, így a tanulók szülei és a további érdeklődők együtt tekinthették meg iskolánk tanulóival. A közönség érdeklődve, nézte, hallgatta végig, majd hálásan köszönte meg a fellépő diákok előadását.

Az előkészületek hetekkel a megemlékezés előtt elkezdődtek. A műsor alapját egy korábban elkészített forgatókönyv adta, amit az osztályra szabva írtunk át. A műsor központi eleme a „zászlós tánc” volt, amit három különböző színű anyag mozgatásával adtak elő a tanulók, a nemzeti lobogót mintázva. 

A rengeteg gyakorlás meghozta gyümölcsét. A műsort hibátlanul adták elő, tévesztés nélkül a hatodikos tanulók.

Az ünnepi megemlékezés fényét tovább emelték az énekkar előadásai. Két dalt is énekeltek, amelyek remekül illeszkedtek a műsor témájához.


2024. március 16-tól

Felelős: Farkas Csilla

Környezeti nevelés – Virágos iskola

A téli virágos osztály program után márciusban kezdődött el az iskola udvarának beültetése virágokkal, zöld növényekkel. A gyerekek elsősorban a bejárat növényeire koncentráltak, valamint az iskola tornaterménél kialakított kis virágoskertre. A gyomnövényektől való megtisztításon túl, talajt lazítottak és fertőtlenítettek, mivel a tavalyi évben az ágyásban maradt virágmaradványok sok rovart vonzottak az ágyásokba. Tervbe vették a borostyán telepítését is az iskolaudvar hátsó kerítésére.


2024. március 16-tól

Felelős: Farkas Csilla

Beszélő Fák – természetismeret verseny

A Beszélő fák természetismereti verseny újabb fordulójában vehettek részt a gyerekek. A Vitéz fenyő és az Illatos akác után, most az Öreg tölgy fordulóban jeleskedhettek a 3-6. osztályos tanulók. A verseny záró fordulójára 2024. májusában kerül sor.

2024. március 19. Munkatervben nem szereplő

Felelős: Barczáné Bertók Ágnes

Kémiai mentorprogram laboratóriumi gyakorlata

Az Irinyi Károly Általános Iskola két 7. osztályos tanulója (Decki Zsolt és Mohácsi Milán) 2024. 03. 19-én részt vett a Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziumának kémiai laboratóriumában megtartott 90 perces kísérleti bemutatón, ahol a tanulók maguk is elvégezhették a bemutatott kísérleteket. A foglalkozáson a Berettyóújfalui II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, a Furtai Bessenyei György Általános Iskola és a Konyári II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola tanulói is részt vettek, összesen 9 fő.

Öt kémiai kísérlet (ammónia szökőkút, vegyészek virágoskertje, rézpénzből „ezüstpénz”, alumínium és jód reakciója, nátrium és víz reakciója) elméleti és gyakorlati hátterével ismerkedhettek meg a diákok. A kémiai kísérletek bemutatása során nagy hangsúlyt kapott a fenntarthatóság és a környezetvédelem. 

Emellett Bárány Zsolt tanár úr, a foglalkozást vezető szaktanár beszélt az intézmény múltjáról, történelméről is, Szabó Magda személyéről, ezzel gazdagítva a tanulók ismereteit.


2024. március 20.

Felelős: Vajas Vera, Vajas Viktor

„Tanaszi Kupa” labdarúgó verseny

2024. március 20-án ismét megrendezték a népszerű kispályás focitornát, Tanaszi János emléke előtt tisztelegve Pocsajon. Az immár tizenkilencedik alkalommal megtartott eseményen 11 csapat mérkőzött meg egymással, ahol iskolánk tanulói az első helyért küzdve, végül a harmadik helyen végeztek. Szépen csillog a bronzérem is! Gratulálunk!


2024. március 21.

Iskolacsalogató programsorozat robotika

Felelős: Czár Krisztián

Az Iskolacsalogató program keretében ellátogattak hozzánk az Epreskert Óvoda nagycsoportosai. Az informatika terem megtelt az izgatott és rendkívül érdeklődő gyerekekkel, akik megtekinthették és kipróbálhatták a szakkörös gyerekek által készített eszközöket, robotokat.


2024. március 22.

Felelős: Cseh Lajos

Régészeti kiállítás megtekintése

Március 22-én délután a tanulószobások régészeti kiállításon vettek részt a József Attila Közösségi Színtér szervezésében. A Déry Múzeum munkatársa tartott egy rövid előadást Községünk Régészeti Kincsei címmel, majd egy kiállítást tekinthettek meg a részt vevő tanulók, melyből betekintést kaphattak, hogy milyen régészeti kincseket találtak vármegyénkben a környező településeken. A gyerekek a feltárásokkal, ásatásokkal kapcsolatos kérdéseket tettek fel az előadónak. Érdekes, bár túl rövid előadásban volt részünk. A pogácsa finom volt.


2024. március 22.

Felelős: Farkas Csilla

Víz világnapja

Március 22. a Víz világnapja alkalmából egy rendhagyó, egész napos foglalkozást tartottak a gyerekeknek. Reggel, iskolakezdés előtt a Berettyó folyóból vödrök segítségével emelték ki a vízvizsgálathoz szükséges folyóvizet. Délelőtt az első két órában az alsós osztályok vehettek részt a foglalkozásokon. Az udvaron felállított mini vizsgálati asztalokon vizsgálhatták nagyítóval és mikroszkóppal a vizet. Hálókkal emelték ki a vízi élőlényeket, melyeket határozó lapok segítségével tudtak azonosítani. Megismerhették a tengervíz élővilágát is preparátumok segítségével. Délután a negyedik órától a felsős osztályok előbb kiselőadás keretében, majd biokémiai vizsgálaton keresztül ismerkedhettek a vízzel. Megvizsgálták az esztári víz minőségét, összehasonlították a kapható ásványvizek és gyógyvizek minőségével. Képet kaphattak a folyóvízben kelő vízi élőlények fontosságáról az ökoszisztémában.


2024. március 23. Munkatervben

Felelős: Czár Krisztián

Zöld-kód verseny

Az Irinyi Károly Általános Iskola tanulói először vettek részt a Vodafone cég által szervezett Zöld kód – programozó országos versenyen. A kétfordulós versenyen “Varázslatos tanóra” című pályázatával, melyet Scratch programnyelven írtak, Decki Teréz, Kinter Balázs és Szána István bejutott a legjobb 10 csapat közé. A beadott pályázat témája egy olyan tanulóink által megálmodott taneszköz bemutatása, amivel virtuálisan vehet részt az egész osztály a tanórán, akár otthonról is. A szemüveg legfontosabb előnye, hogy olyan környezetbe repíti a tanulót, ami az adott óra témájához kapcsolódik.

A színvonalas rendezvény döntőjét a Budapesten One irodaházban tartották március 23.-án. A versenyt megelőzően egy fiatal mentorral tartották online a kapcsolatot diákjaink, aki a döntőben is segítette csapatunkat.

A legjobb 10 csapat között a szervezők 10 különböző díjat osztottak ki, így Irinyis programozóink az értékes tárgynyeremények mellett, a „Legedukatívabb csapat” díját kapták.


2024. március 25.

Iskolacsalogató programsorozat játékos tesi ovisoknak

Felelős: Vajas Vera

A bonyolult, összetett funkciók (mint amilyen pl. az írás, olvasás, számolás) kialakulásának és biztos működésének egyik feltétele, hogy az idegrendszer megfelelően érett legyen. A kúszás és a mászás az első kritikus pont, hiszen ott a két testfélnek más-más mozdulatot kell végeznie – a két agyféltekének is el kell kezdenie összehangoltan dolgozni.

Remek sportos délelőttöt töltöttünk együtt az Óvoda Epreskert nagycsoportos lurkóival.


2024. március 25.

Felelős: Farkas Csilla

Jane Goodall – Roots & Shoots: Rügyek és gyökerek program

A Rügyek és Gyökerek közel 100 országban kipróbált, nemzetközi modellen nyugvó környezeti nevelési program, melynek célja, hogy a fiatalokat cselekvésre ösztönözze, és így lehetőséget adjon a számukra, hogy a környezettudatos életmód alapjait tapasztalati úton sajátítsák el. A programba a hetedik osztályos szakkörös gyerekek neveztek. Az elvégzett tevékenységekről május elején fognak küldeni a részt vevők az intézet számára bemutatkozó videót és képeket, valamint a tevékenységeink leírását.


2024. március 26.

Közösségépítés , ismerkedés a két telephelyen működő 4. osztállyal 

Felelős:

Március 26-án az Irinyi Károly Általános Iskola gáborjáni negyedik osztályos tanulói ellátogattak osztályfőnökükkel, Molnár Anna Katalin tanítóval az esztári negyedik osztályhoz. Az utazásban Gáborján Község Polgármestere nyújtott segítő kezet, ezáltal a gyerekek a település kisbuszával utazhattak el a közeli faluba.

Tartalmas délutánon vannak túl a gyerekek, hiszen különböző ismerkedő játékokat játszottak, részt vettek kézműves tevékenységekben, ahol a két osztály egy közös tojásfát készített az osztályfőnökök segítségével, majd páros táncpárbaj keretein belül válhattak a táncparkett ördögévé. Természetesen az iskola épületébe is betekintést nyerhettek, a két pedagógus körbe vezette a gyerekeket az iskola tornatermétől az ebédlőn át az utolsó tanteremig. 

A nap zárásaként a gyerekek csapatokat alkottak és a nagy focipályán játszottak közösen a busz indulásáig. Végezetül felszálltak az iskolabuszra és azzal utaztak vissza Gáborjánba, hogy a következő tanévben az sem legyen ismeretlen. 


2024. március 26.

Felelős: Vajas Vera

Iskolaváró

Veréb Enikő felkérte Vajas Vera kolléganőt, hogy idén én tartson játékos testnevelés órát a nagycsoportos ovisoknak. Ezen a napon a kúszások, mászások, szabadmozgások és a játékosság kapott fő hangsúlyt. A gyerekek élvezték, a foglalkozás tartójának könnyű dolga volt velük, mert hiába a nagy létszám, a részt vevő gyerekek jól tudtak együtt működni.


2024. március 27.

Iskolacsalogató programsorozat húsvéti kézműves foglalkozás

Felelős: Pribék Franciska Anna, Varga Lászlóné

2024.03. 27-én az Iskolacsalogató programsorozat keretében Pribék Franciska és Varga Lászlóné tanító nénik húsvéti kézműves foglalkozást tartottak az ovis nagycsoportosoknak.

A foglalkozást Tóth Gyula citeratanár nyitotta egy közös énekléssel. citera kísérettel. Majd a mondókás kéztorna után az ovisok tyúkocskás, piros tojásos színezőt készítettek, mely nagyon tetszett nekik. A végén megnézhették egymás munkáit is, majd együtténekléssel zártuk a napot.


2024. március 27.

Felelős: Farkas Csilla

Húsvét – Húsvéti tojásfestés: DÖK program

Az idei évben is szerveztek a DÖK-tagok húsvéti programot a gyerekeknek. A DÖK gyűlésen a hagyományos tojásfestést szavazták meg, de osztályonkénti feladatokkal. A gyerekek minden osztályban hoztak az osztály létszámának megfelelő tyúk vagy libatojást, maguk fújták ki azokat. A tojások festésére az iskola udvarán került sor. A gyerekek hagyományos technika (vöröshagyma, lilahagyma héja, viaszfestés) valamint modern technika (krepp papírral való festés, krétarajzolás) közül választhattak. Mindenki saját tojásának megfestésére vállalkozott. Az osztályok tojásgyűjteménye aztán az iskola udvarán lévő fák ágaira lettek akasztva.


2024. március 28.

Felelős: Vajas Vera

„Millió lépés az iskoládért program

A Millió lépés programba Vajas Vera tanárnő márciusban csatlakozott az iskola, az osztálya, az ismerősei és a barátai bevonásával. A program célja a Kéktúra „lesétálása”, minél többször. Ahányszor sikerül közösen teljesíteni ezt a több mint 2000 km-t, annyi sorsjegyet gyűjtenek a benevezők, hogy részt vehessenek egy sorsoláson, melyen 1.000.000 forint értékű sportszervásárlási utalványt lehet nyerni. Egy mobil applikáció számolja a lépéseket és adja hozzá az Irinyi Károly Általános Iskolához. Koordináló tanárnőnk bízik a legjobbakban a sorsolást illetően!


2024. április hónap folyamán

Felelős: Vajas Vera

„Petőfi szabaduló szoba”

„Petőfi szabaduló szobát” rendezett be az Esztári Önkormányzat a falu sportcsarnokában, ahova a felsős osztályokból Vajas Vera magyar szakos tanárnő több csoportot elvitt és jómaga is megpróbált kiszabadulni. A részt vevők Petőfiről játékosan tanulva oldották meg a feladatokat, s jutottak ki a bezárt helyiségből. Reméljük, ez a rendhagyó foglalkozás élmény marad!


2024. április 08-12.

Alsó:

2024. április 8-12.

Digitális témahét ( munkatervi feladat)

Felelős:  Veréb Enikő Beáta

A Digitális Témahét kiemelt célja a digitális kompetencia fejlesztése és a tantervi fejlesztési célok megvalósítása a technológia hatékony alkalmazásával. A Témahét további célja a digitális pedagógia elterjesztése, alkalmazásának elmélyítése annak érdekében, hogy a digitális kompetenciát alkotó készségek, képességek fejlesztése minél több tantárgyban megvalósuljon. 

Emellett elengedhetetlen, hogy a mai gyerekek halljanak arról, mit jelent tudatosan létezni az interneten: hogyan aknázhatják ki az internet nyújtotta lehetőségeket a különböző életkori szakaszokban, milyen veszélyeknek vannak kitéve, hogyan kapcsolódik a virtuális létezés a valódihoz.

Az idei tanév Digitális Témahetéhez kapcsolódóan az alsó tagozaton minden osztályban a tanítást-tanulást segítő platformok (Sutori, Genially, Wordwall..) és eszközök (tablet, érintőképernyős laptop) használata mellett külön figyelmet szánunk a biztonságos, célravezető eszközhasználat és „virtuális létezés” bemutatására, a digitális lábnyomunk tudatos formálási lehetőségeire.

Veréb Enikő Beáta:

1.a

Technika és magyar irodalom órák keretében megismerkedtünk a körülöttünk lévő digitális világgal a Genially program segítségével. Felsoroltuk az ismert és kevésbé ismert eszközöket is, átbeszéltük mi mire való, ezeket le is írtuk a füzetbe. Sutori gyűjteménybe rendezett Mesevilág tárult a szemünk elé, amikor beolvastuk a hozzá kapcsolt QR kódot, és együtt fedeztük fel csodálatos kincseit.

Matematika órán tableten mérhették össze tudásukat a gyerekek 20-as számkörben a Math Duel alkalmazás segítségével, amely az eszközhasználat gyakorlása mellet lehetőséget adott a számolási rutin automatizálására és a versenyhelyzet élményének átélésére is.

Ének órán Rhythm Clap gyakorlatokkal ismételtük át a tanult ritmusértékeket, You Tube-on pedig a biztonságos internethasználatot szabályait vettük át a Safe Internet videókkal.

Halászné Pető Zsuzsanna:

2. a

A matematika órán a tanult szorzó és bennfoglaló táblákat a Word Wall segítségével ismételtük és egy kis versenyt is rendeztünk.

Magyar nyelv órán a kiejtéstől eltérő szavak helyesírását gyakoroltuk a Learning Apps alkalmazással.

Magyar irodalom órán a magyar költészet napján, József Attila életéről beszélgettünk és más magyar költőkről. A gyerekek által is ismert verseket hallgattunk a You tube- on és együtt szavaltuk azokat.

Testnevelés órán az órai eleji bemelegítésben a Just Dance volt segítségünkre. A gyerekek mindig nagyon élvezik és szeretik ezeket az interaktív játékokat.

Matematika órán a szóbeli műveletek felszínen tartásához kapcsolódóanWordwall feladatokat oldottunk meg. Ez egy elég nehéz része az anyagnak, nehezen szokott rögzülni. Viszont ebben a játékos formában mindig szívesen csinálják a gyerekek, játéknak érzik nem tanulásnak.

Vizuális kultúra tanórán tavaszi virágokat készítettünk többféle, általunk ismert technikákkal. Az óra eleji villámgyakorlatot én még ráhangolódásképp kiegészítettem madárhangok hallgatásával, illetve a hangokhoz tartozó madarakat is megcsodáltuk. Ez tökéletes audiovizuális eszköz volt az óra hangulatának a megteremtéséhez. 

Magyar olvasás órán József Attila: Mama című versét dolgoztuk fel a Sutori plattform segítségével. Ez a fajta versfeldolgozás lehetőséget adott arra, hogy neves színész előadásában meghallgassuk a verset (Latinovics Zoltán szavalta), illetve az Én, József Attila musicalből is néztünk, hallgattunk részletet. 

Magyar nyelvtan órán a témakörökhöz kapcsolódó helyesírási gyakorlatokat most is a Wordwall játékos feladatainak segítségével gyakoroltuk, illetve tesztelték magukat a tanulók. A feladatok a tanult szófajok helyesírási problémáit gyakoroltatták . Ének órán az Ovi tv felületén mondókák ritmizálása, tanult dalok hallgatása, tapsolása volt a feladat. Megfigyeltem, hogy ha ebben a formában éneklünk, ritmizálunk a diákok bátrabbak, magabiztosabbak.  Az IKT eszközök használata színesebbé, érdekesebbé teszi a tanórákat. Ilyen célból szívesen beépítem ezeket a tanóráimba. 

Mursa Szabolcs:

3.a magyar nyelv és irodalom

A digitális témahét keretein belül a gyerekekkel sok interaktív játékos feladatot végeztünk a Wordwall, Learningapps, és Padlet szoftverek segítségével. A gyerekek maguk irányították a digitális oktatási segédeszközöket. Megmutattam, hogy anélkül is járhatunk múzeumba, hogy elhagynánk a tantermet. Egyedül egy internetet elérő eszközre van szükség hozzá. Mivel a héten költészet napja is van, így a Petőfi Sándor múzeumot jártuk be digitális formában.

3.a ének

3. a ének

Az osztállyal online ritmikai feladatokkal és memóriajátékkal táblagépen és projektoron, valamint egy Háry János részlet megtekintésével ismertük meg a digitális eszközök nyújtotta lehetőségeket az ének órán.

4.a osztály magyar nyelv és irodalom

Mivel a negyedikesek már nagyobbak, így a tanóra egészében Petőfi Sándor életével, munkáival és a Petőfi múzeum digitális bejárásával töltöttük el az időt. A gyerekek érdeklődve figyelték a látnivalókat és óra végén jutott lehetőség mindenkinek „személyesen” is sétálgatni a múzeum termei között.

Vajas Viktor:

4.a testnevelés

Magyar olimpiai bajnokok-bajnokcsapatok videóit tekintettük meg. Később megbeszéltük, elemeztük, az egyéni és csapatsportágak tekintetében is. 

Utána világrekord teljesítményeket vetítettünk – előzetesen kikerestük az eredményeket az interneten, verseny formában.

Pribék Franciska:

A 2.osztályos tanulókkal ének órán Youtube segítségével tanultuk meg Méz, méz, méz… kezdetű dalt. Majd gyakorlásképp ismételtünk néhány tanult dalt, melyeket meg is hallgattunk.

A 3.a osztályos tanulókkal tablet segítségével mérhették össze műveleti tudásukat, melyben párosával vettek részt. A párok cserélődtek, így mindenki játszhatott mindenkivel. Továbbá Wordwall-os feladatokkal gyakoroltuk a már elsajátított tananyagot.

A 4.osztályos tanulókkal ének órán Youtube segítségével tanultuk meg Kispiricsi faluvégén… kezdetű dalt. Majd gyakorlás képp ismételtünk néhány tanult dalt, melyeket meg is hallgattunk.

Farkas Csilla:

Vizes élőlények élővilága 3D-4.a környezetismeret

A 4. osztályosok a digitális témahét keretén belül 3D digitális tananyagot használva ismerhették meg a vizes élőhelyek élővilágát valamint a vizek és vízpartok rétegzettségét. Felnagyítva, 3D ben láthatták a magyarországi vizes élőhelyek védett növényeit és állatai. A játékos programon túl a gyerekek egy filmet is megnézhettek a témakörben. 

Kétéltűek és hüllők – Wordwall és Learning app

A kétéltűek és hüllők témakörét idén a Wordwall és Learningapps (Quizlet) programok segítségével dolgoztuk fel. A gyerekek tableten keresztül csapatokban játékos feladatokat oldhattak meg, valamint a feladatokba bekapcsolhatták egymást az óra második részében kiselőadás formájában, azaz bemutatták mit tanultak a rövid játékok ideje alatt. 

Vajna Fernanda:

2.-4.a. etika

A 2-4. etika tanórán belül a tanulókkal rövid youtube videókat néztünk Bella és Bello szeretettündérekről, amelynek lényege az volt, hogy a gyerekek megtanulják hogyan kell helyesen és kulturáltan viselkedni az iskolában. A rövid videók végén közösen megbeszéltük az adott szituációkat és összegeztük miért helyes vagy helytelen az adott viselkedés. Helytelen lehet, ha veszélyes, vagy fájdalmat okoz valakinek és helyes, ha valakinek segítünk, megvigasztaljuk. A kisfilmek megtekintése sikeres volt, mivel a gyerekek a kisfilmek összegzése során pozitív magatartási és viselkedési attitűdöket fogalmaztak meg és sajátítottak el.

3. és 4.a. technika és tervezés

A 3. és 4. osztályban a technika tanóra keretein belül 4-5 fős csoportokat alkottak a tanulók és wordwall feladatokat oldottak meg közösen. A csapatok különböző technika témájú feladatokat oldottak meg, melynek lényege az volt, hogy melyik csoport tud a leghamarabb kész lenni minél kevesebb hibaponttal. Olyan versenyhelyzetet teremtettem a gyerekek számára, amelynek a gyors munkavégzés, kevés hibaponttal történő teljesítése volt a feladat. Ez a fajta versenyhelyzet nagyon izgalmas és élvezetes játékhelyzetet teremtett a gyerekek számára.

Pelleiné Daróczi Enikő:

Az alsó tagozaton az osztályommal (4.a) matematika óra keretén belül foglalkoztunk a Darts Matek program alkalmazásával. 

  • Matematika órán interaktív táblán dolgoztunk, amely során a https://app.dartsmatek.hu/offline alkalmazás oldalán található játékok közül a Szektor puzzle-lel (ahol a kiválasztott értékű blokkot a darts tábla megfelelő szektorába kellett helyezni) és a Számolós játékkal (ahol a darts táblán bonyolult és összetett fejszámolásos feladatokat kellett megoldani) fejlesztettük a fejben számolásunkat, és annak sebességét. A feladatokat, egymást váltva, forgószínpad szerűen oldották meg a gyerekek.

Felső:

Felelős: Felsős osztályfőnökök, Vajna Fernanda, Farkas Csilla, Pelleiné Daróczi Enikő

Digitális Témahét

A digitális témahét ebben a tanévben rövidebbre sikerült, mint az előző években a szakmai nap miatt. Regisztráltuk iskolánkat a digitális témahét internetes oldalon, ezzel felkerült az ott található térképre intézményünk is. A témahétre tervezett programok kisebb módosításokkal ugyan, de rendben zajlottak. A kompetenciamérés miatt, három nap délelőttönként foglalt volt az informatika terem. A 6. osztály egyik fele vett részt a mérésen.

A hét folyamán, nagyképernyős érintőpanelen iskolánk digitális életéből összeállított slideshow-t tekinthettek meg a tanulók. 

Mellette egy intelligens kamera üzemelt, amely figyelte a gyerekeket és különböző színekkel reagált a tanulók arcán látható reakciókra.

A tervezett és megvalósult programok:

Czár Krisztián

A digitális témahétre tervezett programok sikeresen megvalósultak. Nagy érdeklődés övezte a szerda délután megrendezett humanoid robotfoci meccset. Két-két Alpha robot küzdött a pályán 2×10 perces mérkőzésen. A folyosón felállított focipályán ténfergő robotokat a szakkörös diákok irányították. Sokszor elestek ugyan a játékosok, de legtöbbször ügyesen sikerült fel is állniuk. A meccs vége 3:1 lett, így a gólokban sem volt hiány.

A „Csetikett” elnevezésű előadáson a gyerekek internetes kommunikációs szokásai kerültek előtérbe. A tapasztalatok alapján tanulóink nagyrésze nem megfelelően használja a digitális üzenetküldő alkalmazásokat, nem tartják be az illemszabályokat. A megfelelő mosolygók és rövidítések használata nagyon fontos a szöveges üzenetek használata közben. Ennek kapcsán egy tesztet töltöttek ki a tanulók csoportokba szerveződve. A cél az volt, hogy minél több rövidítést megtanuljanak, és remélhetőleg használják is majd azokat. 

Szökőcs Beáta

2024. április 11-én az 5. osztály vállalkozószellemű tanulói mutatták be az általuk készített digitális tartalmakat napirend témában angolórán. 

A tanulóknak az volt a feladatuk, hogy minimum 10 diát/jelenetet állítsanak össze feliratozva. Természetesen a nyelvhelyességet korábbi órákon ellenőriztem.

A bemutató napján minden tanulónak ki kellett állnia a táblához a műve mellé és tudásmegosztás gyanánt  elmondani a többieknek, hogy milyen segédeszközt használt, kitől kért segítséget (ha szükség volt rá), mennyi ideig tartott, mi okozott nehézséget.

A digitális tartalmak megtekintését több szempontból is hasznosnak tartom. Egyrészt az osztály tanulói elismerően nyilatkoztak az előadók munkáiról, másrészt további tanulók is kedvet kaptak hasonló tartalom készítéséhez. 

Április 12-én a 8. osztállyal a Xeropan alkalmazás tapasztalatait beszéltük meg. 

Az osztály több tanulója mérte fel a nyelvi szintjét az alkalmazás segítségével. A tanulók elmondása szerint jó, hogy azonnali visszajelzést kapnak az elvégzett feladatok eredményességéről, a feladatok újból megoldhatóak a jobb eredmény érdekében. A feladatok elvégzési ideje nem hosszú, így hamar lehet ismeretet szerezni.

Pedagógusként jó, hogy látom a tanulók eredményét, a feladatvégzésre szánt időt.

Farkas Csilla

 „Kis kémia tanárok” – kísérletek – Kémiai tanársegéd program (7. osztály)

Digitális periódusos rendszer – Ptable használata tanórán. Az idei év digitális témahetének keretében a 7. osztállyal a digitális periódusos rendszert használtuk. A diákok játékos feladatokat oldottak meg, megismerkedhettek a 10 legfontosabb (már tanult) kémiai elem különleges tulajdonságaival a digitális periódusos rendszer keretében.

My homework – Digitális hf. app (5.osztály)

Etika tantárgy keretében én ebbe az évben a digitális hf. app megismertetésér vállalkoztam az 5. osztályban. A játékos feladatokkal a hf. otthoni elkészítésében nyújthatunk segítséget a diákoknak. A feladatok arról szóltak, hogy milyen online felületeket használhatnak a gyerekek az egyes tantárgyak házi feladatainak otthoni elkészítéséhez. 

Go – Mozaweb (6. osztály)

A 6. osztályos tanulókkal az alkalmazkodás és tűrőképesség 3D digitális anyagot használtunk. A játékos digitális feladatokon túl egy videót néztünk meg a tág és szűk tűrésű fajokról, az élőlények reakciójáról, a környezeti hatásokról.

https://www.mozaweb.com/hu/Extra-Video-Turokepesseg-206392

Barczáné Bertók Ágnes

Kémia 8. osztály

A nyolcadik osztályos tanulók a digitális témahét keretében kémiával foglalkozó oldalakkal, blogokkal, kémiai internetes játékokkal, kémiai újságokkal, hírlevelekkel, kísérletezős programokkal, kémiai érdekességeket tartalmazó oldalakkal ismerkedtek meg. A fenti tartalmaknak a linkjeit összegyűjtöttem a tanulóknak és mindenki megkapta. Akiknek szükséges a kémia a továbbtanulás szempontjából, esetleg fennáll a lehetősége, hogy érettségiznek belőle, nekik külön érettségi feladatokat, tankönyveket, érettségin kötelező kísérleteket tartalmazó linkeket is gyűjtöttem. Az óra keretében ezeket ismertettem. Ami érdekelte a tanulókat, azokat részletesebben megnéztük és a modellező programokat ki is próbálhatták a gyerekek. Ezzel a tanulás támogatása, a középiskolai továbbtanulás megsegítése illetve érdekes kémiai tartalmak bemutatása volt a célom. Ezeket az oldalakat a jövőben is bátran böngészhetik.

LINKGYŰJTEMÉNY

Előadások, kísérletek linkjei

  • Alkímia ma – tudományos tartalomsugárzás az interneten 
https://www.facebook.com/galileowebcast
  • Digitális mobillabor

A kísérletek videója mellett megtalálható a kísérlet leírása, a tanári Kézikönyv megfelelő oldala, játékos feladatlapok

(A feladatlapok a 7-8.-os korosztály számára készültek, általános iskolai tudást igényelnek.)

Tananyagok és érdekességek linkjei

http://phet.colorado.edu/hu/simulations/category/chemistry 

http://www.ttko.hu/kbf/index.php 

http://www.kemtan.mke.org.hu/oktatasi-segedanyag-ii/erdekessegek.html 

http://nepszerukemia.elte.hu/getpage.php?free=1&id=23&detid=23 

http://beautifulchemistry.net/reactions.html 

http://www.growingajeweledrose.com/2012/02/transform-those-valentines-day-flowers.html 

http://49.media.tumblr.com/b64c7086a81ebf7da2485a611d0534c0/tumblr_o2nuxuZDvw1tq9q5vo1_400.gif 

Kémiai újságok, hírlevelek, blogok linkjei

Magyar Kémikusok Lapja

KÖKÉL – Középiskolai Kémiai Lapok

A Szabó Szabolcs Alapítvány hírlevelére lehet feliratkozni:

Magyar Kémikusok Egyesülete

MKE Kémiatanári levelező lista – egyesületi tagoknak, tanároknak

http://www.kemtan.mke.org.hu/ 

Lente Gábor blogja 

http://lenteg.ttk.pte.hu/ScienceBits/index_magyar.html 

http://lenteg.ttk.pte.hu/hun.html 

Kísérletezős programok elérhetősége

TÁG TUDOR labor

Agóra programok

Fizikus napok

Techcsajok

Kutatók éjszakája

KÉPEK A TANÓRÁRÓL:

Vajas Vera

A 6.,7.,8. osztálynak Petőfi Sándor életéről szóló szabadulószobából kellett nekik kijutni. Sajnos nem ment olyan jól, de azért voltak, akik kiszabadultak. Ez a miatt lehetett, hogy nagyon kevés gyerek csinált még ilyen jellegű feladatot. De élvezték, kérték, hogy máskor is legyen ilyen. Úgyhogy ennek folytatásaként a falubeli Petőfis szabadulószobát is kipróbáljuk a csoportokkal. 

Pelleiné Daróczi Enikő

A felső tagozaton a matematika és az ének-zene órák keretein belül foglalkoztunk interaktív tananyaggal a digitális témahét során. 

  • 7-8. osztályban az ének-zene órákat a “Ma én vagyok az ének-zene tanár!” elnevezésű órák keretein belül tartottuk meg, ahol az előzőleg jelentkező gyerekek saját készítésű prezentáció és feladatok segítségével irányították a tanórát. A 7. osztályban az óra tananyaga a Játékok ritmussal, dallammal volt, míg a 8. osztályban a Szórakoztató zene.

A 8. osztályosok óráját még színesebbé tette, hogy az interaktív tananyag mellett elektromos gitárt is behoztak az órára, melyen játszva az osztály éneklését kísérték. A gyerekek nagyon élvezték ezeket az órákat. 

5., 7-8. osztályban a matematika órákat szintén a “Ma én vagyok a matematika tanár!” elnevezésű órák keretein belül tartottuk meg, ahol az előzőleg jelentkező gyerekek saját készítésű prezentáció és feladatok segítségével irányították a tanórát. Az 5. osztályban az óra tananyaga a Törtek osztásának gyakorlása természetes számmal volt, a 7. osztályban a Prímszámok, összetett számok, míg a 8. osztályban A középpontos hasonlóság képekben volt. A gyerekek nagyon élvezték ezeket az órákat, hiszen sokkal szabadabbak voltak a megszokottaknál. Az órán én is tanuló voltam, ezért gyakran szólítottak fel válaszadásra a „kistanárok”.

Vajas Viktor

Első négy órában az informatika teremben magyar olimpiai bajnokok-bajnokcsapatok videóit tekintettük meg. Később megbeszéltük, elemeztük, az egyéni és csapatsportágak tekintetében is. 

Utána világrekord teljesítményeket vetítettünk – előzetesen kikerestük az eredményeket az interneten, verseny formában. (8.4.6.7. osztályokkal)

Vajna Fernanda

A vizuális kultúra, technika, dráma és színház tantárgyon belül az 5-6. évfolyam feladata az volt, hogy egy PowerPoint bemutató által felkínált képekből válogassák ki és rajzolják le azokat a digitális eszközöket, amelyek rendelkezésükre állnak otthonaikban és a mindennapi életben használnak. 

A 7-8. évfolyamon pedig közösségi oldalak logóit tanulmányoztuk, illetve szétválogattuk, melyek azok az oldalak, amelyeket tanulásra és melyek azok, amelyeket pedig időtöltésre használnak, majd ezeket a logókat megrajzolták. Az alkotás során előtérbe került a forma és a színvilág megfelelő alkalmazása. A diákok visszajelzései alapján a digitális témahét keretében megvalósult foglalkozások jó hangulatban teltek, a feladatok érdekesek, izgalmasak voltak.

Szécsi Attila

Az idei témahéten a felső tagozat osztályaiban az aktuális tananyagokhoz kapcsolódóan, digitális tartalmak felhasználásával mélyültek a tanulók ismeretei.  5. osztályban történelem órán az ősmagyar harcmodor elemeit figyelték a tanulók, természettudomány tanórán a fenntarthatósággal kapcsolatban a műanyag hulladék szelektív gyűjtési lehetőségeit láthatták a gyerekek a NKP kisfilmjeinek segítségével. A 6. osztály hon- és népismeret órán a „Lépj be” videofilm segítségével a Magyar Néprajzi Múzeumban tett digitális sétát, történelem órán a Learning Apps feladatait oldotta meg. A 7. osztályban történelemből a második világháború haditechnikáját figyelhették a tanulók Youtube video segítségével, földrajz tanórán az Okostankönyv digitális tartalma a hatékony hulladékgazdálkodást mutatta be.  A 8. osztály földrajz tanórán a Google Sky Map felületén tanulói tabletek felhasználásával „kalandozott”, állampolgári ismereteit az NKP digitális tartalmai által gazdagította az Online vásárlás-Tudatos vásárlás témájában.

Szilágyi Mária

Az 5. a osztályban magyar nyelv és irodalom órákon

A digitális témahét keretében az ötödik osztályosokkal magyar irodalom órán a Pál utcai fiúk című filmből a kedvenc részleteket újra megtekintettük az IKT segítségével, felismerve a cselekmény főbb fordulópontjait, a bonyodalmat, kibontakozást, tetőpontot és megoldást. Az  órai szövegfeldolgozás, valamint a közösen végzett Word Wall és  LearningApps feladatok is segítették a nagyobb szövegegység, valamint a regény áttekintő megértését. A szövegekhez kapcsolódó illusztrációk megfigyelése után a fotóhoz párbeszédes jeleneteket írtak páros munkában.

Nyelvtan órákon az egyjelentésű, a többjelentésű, az azonos alakú, az ellentétes jelentésű, a rokon értelmű, a hasonló alakú, a hangutánzó és a hangulatfestő szavak felismerését gyakoroltuk a WordWall és LearningApps játékos feladatai segítségével.

Molnár Anna Katalin

A 2023/2024-es tanévben is megvalósult iskolánkban az a tematikus hét, ahol a mindennapjaink egyik leggyorsabban fejlődő folyamata állt a középpontban. Az idegen nyelvi órákon folyamatos az IKT eszközhasználat, hiszen a hanganyagokat, tankönyveket, munkafüzeteket és a különböző játékos feladatokat mind-mind digitális eszközökön keresztül jelenítem meg.

Március 9-én, kedden a 7.a osztályos tanulók angol nyelv órán az új anyag feldolgozását és elsajátítását követően különböző interaktív feladatokat oldottak meg. Voltak WordWall és LearningApps feladatok, valamint a tankönyv saját webes felületén elérhető nyelvtani gyakorlókat is megoldották. 

Ugyan azon a napon a 6.a osztályos tanulók az időjárást vették górcső alá, megtekintettek brit és amerikai időjárásjelentéseket, valamint a témával kapcsolatos szókincset gyakorolták WordWall és LearningApps interaktív feladatokon keresztül. 

2024. április 9.

Költészet napi quiz  ( munkaterven kívüli program)

Felelős: Varga Lászlóné

2024. április 9-én a Közösségi Színtér szervezésében, és az alsós tanítók segítségével irodalmi vetélkedőn vehettek részt az 1-4.osztályos gyerekek, a Költészet Napja alkalmából. A gyerekek két csoportban versenyeztek, mely során minden tanuló részt vett a programban. Az alkalomhoz illő játékos feladatok megoldása során a tanulók rengeteg új információt szerezhettek a magyar irodalom jeles nagyjairól. De helyet kaptak a feladatok között helyesírási és különböző szókincsfejlesztő feladatok is. A foglalkozás végén kiderült, hogy minden gyerek nyert és senki nem megy el üres kézzel. Egy-egy zacskó sütit és egy szép tollat kapott mindenki ajándékba.

Jó hangulatú, egészséges versengéssel telt el a délután, melynek során hasznos ismeretekkel is gazdagodtunk. Gyerek és felnőtt egyaránt remekül érezte magát.

2024. április 11. Munkatervben szereplő

Felelős: Felsős osztályfőnökök

Költészet Napja szavalóverseny

2024.04.11-én a Költészet Napja alkalmából az Irinyi Károly Általános Iskola tanulói iskolai szavalóversenyen vettek részt. Minden osztály képviseltette magát, alsósok és felsősök egyaránt. 30 diáktól 30 gyönyörű verset hallgathattak meg a nézők, akik megtöltötték a József Attila Közösségi Színteret. A téma szabadon választható volt annyi kikötéssel, hogy a gyermek életkorához, egyéniségéhez megfelelő legyen. Ezeket a feltételeket minden versmondó tökéletesen teljesítette is.

A verseny József Attila életére és munkásságára való megemlékezéssel kezdődött. Idézetek hangoztak el a költőtől melyek hűen tükrözték hányatott sorsát, a költészethez való viszonyát, hitvallását és személyes felelősségét, melyet az emberiség jövőjét illetően érzett.

A felemelő gondolatok után a verseny résztvevői legjobb tudásuk szerint szerepeltek, mellyel igen nehéz helyzet elé állították a zsűri tagjait. Nehezen született döntés. Végül minden osztályból külön hirdettek helyezetteket. Az esztári Polgármesteri Hivatal által felajánlott gyönyörű könyveket vehették át, melyeket intézményünk igazgató asszonya, Törökné Csörsz Csilla és a zsűri elnöke, Vajas Vera adott át.

2024. április 11. Munkatervben nem szereplő

Felelős: Szécsi Attila

MÁV – Tavaszi nyílt nap

Tavaszi nyílt nap a MÁV-nál

2024. április 11-én az Irinyi Károly Általános Iskola 26 hetedik osztályos tanulója pályaorientációs napon vett részt a debreceni Nagyállomás területén. A MÁV Zrt. a Debreceni Szakképzési Centrum Beregszászi Pál Technikum és Kollégium intézményével együttműködésben az idei évtől három olyan szakmában hirdet felvételt, ami a vasút működése szempontjából nélkülözhetetlen: ez a vasútforgalmi szolgálattevő technikusi, a távközlési technikusi és a közlekedés automatikai technikusi szakma. A pályaválasztáshoz közeledő hetedik osztályos tanulóimmal megragadtuk a lehetőséget, hogy jobban megismerjük az újonnan induló középfokú duális szakképzés vasúti szakirányait.  Az említett napon, a Nagyállomás területén található oktató termekben, vasúti forgalomirányítási és vasúttechnikai irodákban tanulóink teljes körű ismertetőt kaptak a MÁV illetékes szakembereitől a fenti szakmákról, illetve részletes betekintést nyertek a debreceni MÁV Üzemmérnökség napi operatív munkájáról. A nap nagyon hasznosan telt, diákjainkkal nagy megelégedéssel indultunk haza a menetrendszerinti vonattal.

2024. április 11. Munkatervben nem szereplő

Felelős: Vajna Fernanda

EGYMI díjátadó

2024. április 11-én a hajdúszoboszlói Éltes Mátyás Általános Iskola és Kollégium EGYMI által meghirdetett „Együtt, egymásért” Tankerületi Rajzpályázat kiállítás megnyitó és díjátadó ünnepségén vett részt iskolánk két diákja. Kárándi Péter 5. osztályos tanuló különdíjban részesült, Szána István 5. osztályos diákunk a 11-12 évesek kategóriájában III. helyezést ért el. Felkészítő pedagógusuk Vajna Fernanda tanárnő volt. A rangos esemény helyszínét a Szoboszló Art Műhely biztosította és külön említést érdemel, hogy tanulóink mintegy 440 diák közül kerültek kiválasztásra és díjazásra. Gratulálunk ehhez a kivételes eredményhez és a továbbiakban is hasonló sikerek elérését kívánjuk számukra!

2024. április 12-én (pénteken) a kicsi és a nagy néptáncosok próbájára látogattak el az ovisok, ahol sok mozgással, énekléssel és önfeledt játékkal töltötték a délutánt Vajasné Ragályi Edit és Nagy Imre irányításával.

2024. április 12. Munkatervben nem szereplő

Felelős: Farkas Csilla

Hevesy György Országos Kémia Verseny A 2023-24-es tanévben első alkalommal nevezett Farkas Csilla kolléganő a XXXV. Hevesy György Országos Kémia versenyre.  A Versenyt a Magyar Természettudományi Társulat kémia témakörben magyarországi és külhoni, magyar anyanyelvű iskolák hetedikes és nyolcadikos (13–14 éves) tanulói

számára hirdeti meg két kategóriában: hetedik és nyolcadik évfolyam. Iskolánkból két tanuló: Zsiga Dóra Eszter és Béres Nikoletta (8. osztályos tanulók) nevezett a versenyre. Szakköri munka keretében már szeptembertől készültek a versenyre. A gyerekek az iskola szertárában gyakorolhattak a megmérettetésre heti egy alkalommal. A gyakorlati feladatokat – kémiai kísérletek – már egyedül végezték, felügyelet mellett a biztonsági előírások (ruházat, védőszemüveg, védőkesztyű) betartásával. Megismerték az általuk használt kémiai vegyszerek tulajdonságát valamint balesetvédelmi oktatásban is részt vettek.  A gyerekek bekerültek a megyei versenyre: Zsiga Dóra Eszter 95ponttal, Béres Nikoletta 79 ponttal. Mind a ketten szépen teljesítettek a Tóth Árpád Gimnáziumban meghirdetett versenyen. Várjuk eredményeiket az országos versenyre megírt dolgozattal kapcsolatban.

2024. április 15-17.

Nyílt órák  (munkatervi feladat)

Felelős: alsós osztályfőnökök

1.a Veréb Enikő Beáta

2024. április 15-én (hétfőn) nyílt napon vehettek részt az érdeklődők az 1. a osztályban, ahol a matematikában szerzett tudásukról adtak számot a kis elsősök játékos-mozgásos formában.

4.a. Pelleiné Daróczi Enikő

2024. április 16-án az érdeklődők a 4. a osztályban nyílt tanóra keretében részt vehettek egy matek órán, melyen játékos keretek között gyakoroltuk a válogatást, a csoportosítást és a halmazba rendezést. Az órából természetesen nem maradhatott ki a Darts Matek alkalmazás használata sem.

2.a Halászné Pető Zsuzsanna

2024. április 17- én a 2. a osztályban nyílt tanórán vehettek részt az érdeklődők, ahol olvasás órán a Tölgyfa születésnapja című mesét dolgozták fel a tanulók.

3.b.Varga Lászlóné

2024.04.16-án a 3b osztály a 2. órában nyílt matematika órát tartott. Az érdeklődő szülők egy gyakorló órán vehettek részt, mely során a gyerekek játékos feladatok segítségével ismételtek és gyakoroltak a becslés témakörben és az írásbeli műveletek körében. A tanóra végén a szülők megismerkedtek a Wordwall plattformmal, melyet rendszeresen használunk a gyakorló órák során. A nyílt órán részt vett intézményünk igazgató asszonya, Törökné Csörsz Csilla is.

3.a. Mursa Szabolcs

2024. április 17-én  a 3.a osztályban a szülők nyílt órán vehettek részt. A szülők egy olvasás órát láthattak amelyen a tananyag Móra Ferenctől A Csaló c. elbeszélés volt. Az olvasmány átvétele mellett a szövegnek erkölcsi nevelési szempontból is nagy jelentősége van. Ennek köszönhetően nem csak az alapvető képességeket, de erkölcsi fejlettségüket is megmutathatták a tanulók. Az óra a tevékenykedtetés fontosságát és annak hasznos jellemzőit mutatta meg.

A nyílt órák jó lehetőséget biztosítottak arra, hogy a szülők betekintést kaphassanak gyermekeik mindennapi munkájába, feladataiba, kötelességeibe. Ízelítőt kaphattak az osztályfőnök tanórai személyiségéből, módszertani sajátosságaiból. Ez akár jó lehetőség lehetett arra is, hogy meggyőződhessen a szülő arról, hogy gyermeke jó helyen és a megfelelő kezekben van. Matematika és magyar órákat tekinthettek meg az érdeklődők, ahol változatos feladatokon keresztül bepillanthattak a gyerekek napi munkájába, a használt platformokba (Wordwall, tablet, PPT, Darts Matek) és hasznos ötleteket is elleshettek az otthoni segítsényújtáshoz.

2024. április 15. Munkatervben nem szereplő

Felelős: Szécsi Attila

„Magyarok Mózese” verseny

„Magyarok Mózese” művelődéstörténeti verseny

2024. április 15-én 3 fős csapattal részt vettünk a Berekböszörményi Kossuth Lajos Általános Iskola és a Berettyóújfalui Tankerületi Központ által szervezett művelődéstörténeti vetélkedőn. A verseny a „Magyarok Mózese” címmel volt meghirdetve, csapatunk tagjai Bohos Zsófia, Gábor Valentina Mónika és Zsiga Dóra Eszter 8. osztályos tanulók voltak. Előzetes feladatként el kellet készíteni egy képzeletbeli párbeszédet Kossuth és Széchenyi között, mely az említett verseny első megoldandó feladata volt, élőszavas előadással. Ezután több változatos feladatsort oldottak meg a csapatok, melyben képfelismerés, térképi munka, filmrészlet felismerése, csoportosítási eladatok, keresztrejtvény voltak. Nagyon érdekes volt, amikor Kossuth Lajos instagram fiókját laptop segítségével, online formában kellett a zsűri tagjainak bemutatni. Az egész délutánt felölelő vetélkedő eredményhirdetését izgatottan várták a csapatok, ahol tanulóink a 4. helyezést szerezték meg.

2024. április 15. Munkatervben nem szereplő

Felelős: Farkas Csilla

BISEL – Országos Biológia Verseny – Bioindikátorok a természetben

 2024-ben is benevezett Farkas Csilla tanárnő a BISEL – Bioindikátorok a természetben elnevezésű országos biológia versenyre. A gyerekek idén „A vízben kelő” témakört kapták, melyhez ismét a Berettyó-  és az Ér-folyót jelölték ki a szervezők, de a tavalyi versenyhez képest más vizsgálati pontot adtak meg. A vizsgálatba a 7. osztályos tanulók kerültek bevonásra. A versenyzők hetente két alkalommal vesznek mintát a Berettyóból, melynek minőségét vízkémiai vizsgálati módszerekkel meg is határozzák. Idén talajvizsgálat is elvégzésre kerül, vízikamerát és egy szondát is lehelyeznek a vizsgálathoz a folyó medrébe.

2024. április 15-től Munkatervben nem szereplő

Felelős: Farkas Csilla

Fűben-fában orvosság – gyógynövénygyűjtés

Az idén először hetenként kerül sor az érett, leszedésre kész gyógynövények begyűjtése. Az időben leszedett gyógynövények fejtik csak ki megfelelő gyógyhatásukat. Leszedésre került már az akác, vérehulló fecskefű, cickafark, pitypang és elkezdték szedni a bodzát is. A növényeket a madarak fák napi rendezvényen valamint az Erzsébet tábori program keretében fogják felhasználni tanulóink.

2024. április 16. Munkatervben szereplő

2024. április 16.

Holokauszt áldozatai  (munkatervi feladat)

Felelős: osztályfőnökök

2024.04.16-án a 3.a és 3.b osztállyal tantermi kereteken belül tartottak megemlékezést erről a napról. A gyermekek életkorának megfelelően, tapintatosan beszéltek a diákoknak a nap jelentőségéről, majd megtekintettek egy a témával kapcsolatos rövid videót is a Terror Háza Múzeum kiállításáról. Végül a történtek ellenkezőleges, erkölcsileg helyes viselkedésformáiról beszélgettek és szituációs játékokon keresztül mutatták be a helyes emberi kapcsolatok felépítését.

Felelős: Felsős osztályfőnökök

Holokauszt emléknapja: megemlékezés a Holokauszt áldozatairól

Az esztári Irinyi Károly Általános Iskola felső tagozatán osztálykeretben emlékeztek meg az osztályfőnökök és tanulóik a második világháború könyörtelen pusztítására, a zsidó emberek mérhetetlen szenvedésére. Az ötödik osztályban Cseh Lajos kolléga egy általa választott videó segítségével – Auschwitz túlélője-Lily Ebert megrázó visszaemlékezése Birkenauból – dolgozta fel azokat a borzalmakat, melyeket egy népcsoportnak kellett elszenvednie az etnikai hovatartozása miatt. A gyerekek megdöbbenten álltak az előtt a mérhetetlen könyörtelenség előtt, amit ember ember ellen el tud követni. Annyira hűen dolgozta fel a film az eseményeket, hogy a film nézői teljesen a hatása alá kerültek. A beszélgetés közben az osztályfőnök felhívta a tanulók figyelmét arra, hogy ha nem vigyázunk, újra ebbe a hibába eshetünk, hiszen a politikai csatározások nagyon körvonalazzák egy esetleges harmadik világháború kitörését.

A hetedik osztályban tantervi anyag a Holokauszt. Szécsi Attila történelem tanár és osztályfőnök a dokumentált történelmi tények megismertetése és egy erre az alkalomra összeállított rövidfilm bemutatása után beszélgetést folytatott a hetedikes tanulókkal, akik elborzadtak a tárgyalt szenvedések, kegyetlenségek láttán és hallatán.

A 8. osztályban Vajas Vera osztályfőnök egy filmrészlet segítségével, a látottak átbeszélésével emlékezett meg tanulóival. Az volt az általános tapasztalata, hogy nagyon fontos az ilyen jellegű feldolgozás, mivel a mai gyerekektől nagyon messze áll ez a téma.

2024. április 22. Munkatervben nem szereplő

Felelős: Vajas Vera

Sporttörténeti vetélkedő

Az Oktatási Hivatal Debreceni Pedagógiai Oktatási Központja Sporttörténeti versenyt

hirdetett általános- és középiskolás tanulók számára. A verseny célja: az olimpikonok, az

olimpiai eszme népszerűsítése. Az első fordulóban egy ppt-t kellett készíteni a párizsi olimpia

helyszíneiről. Ezen túljutva hívták be iskolánk képviseletében Gábor Valentina Mónika 8. osztályos tanulót  az írásbeli döntő fordulóra, melyet május 3-án pénteken rendeznek a debreceni POK-ban. Reméljük legalább annyira jól sikerül, mint tavaly Pribék Lidivel, aki második helyen végzett.

2024. április 22.

Föld napja

Felelős: alsós osztályfőnökök

Tantermi kereteken belül beszélgettünk arról, hogy hogyan óvjuk, védelmezzük a  Földet Videokat néztek a gyerekek. A kisebbek többféle tevékenységet végeztek, Föld napi színezőt színezhettek, szókereső feladatot kaptak, kézműves tevékenységek. Csoport munkában pedig megbeszélték mi jó a Földnek és mi nem.

2024. április 22. Munkatervben szereplő

Felelős: Farkas Csilla

Föld nap: DÖK program

Minden évben kiemelt fontosságú program a Föld nap és annak „ünneplése”. Idén is sok játékos feladattal készültek a DÖK tagjai. Az osztályok már hetekkel a Föld napi rendezvény előtt képekből és leírásokból tanulhattak a hulladékok lebomlási idejéről, mesébe foglalva ismerhették meg, hogy válogassák szelektív módon a hulladékot, a Föld nap fontosságáról és az energiatakarékosságról. Április 22-én a szünetekben az iskola tanulói:

 – megnézhették a Föld napja videót, mely egy tulajdonképpeni felhívás a környezetvédelemre

– Föld napi kvízen vehettek részt, melyben egy földgömböt kellett kirakni és egy keresztrejtvényt megfejteni

– játékos ismeretterjesztő vetélkedőn vehettek részt, melyben az addig tanult ismereteket kellett az osztályoknak használni

– fát ültethettek az közeli erdőben

Az osztályok közötti verseny a 8. osztály nyerte, akik újrapapírból készült órarendet kaptak jutalmul.

2024. április 25. Munkatervben szereplő

Felelős: Szécsi Attila

Nagyítóval és távcsővel a természetért vetélkedő

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság és a debreceni Természettár által kiírt országos természettudományi vetélkedőre az idén is beneveztünk az 5-6. évfolyamos korcsoportban. A csapat tagjai Decki Teréz, Kinter Balázs és Szakál Csenge Virág 5. osztályos tanulók voltak. A Hortobágy élővilágát feldolgozó, széleskörű tudást igénylő két fordulóba legjobb tudásuk szerint küldték be a tanulók megoldásaikat. Diákjaink nagy izgalommal várták az április 25.-re beharangozott eredményhirdetést, melyen a benevezett 182 csapat közül a 6. helyezést érték el.

2024. április 26. Munkatervben nem szereplő

Felelős: Vajas Vera

Író-olvasó találkozó

Vajas Vera tanárnő Jantyik Zsolt „Ezüstbojtár” című könyvét dolgozta fel tanulóival és személyesen beszélgettek az íróval a könyvről, illetve a szerző életútjáról.

2024. április folyamán. Munkatervben nem szereplő

Felelős: Pelleiné Daróczi Enikő

Darts Matek interaktív csapatverseny

Ebben a tanévben először a Darts Matek interaktív platform csapatversenyt hirdetett 3-8. évfolyamos tanulók számára, melynek szakmai támogatója a Klebelsberg Központ. Az ismert darts játékra épülő verseny a matematikai és digitális kompetenciák fejlesztése mellett segíti a csapatban gondolkodást, és az eligazodást az együttműködést igénylő társas helyzetekben.

A verseny három fordulóból áll, az első kettőt online (iskolai és tankerületi fordulók), a döntőt jelenléti formában rendezik meg egy később megjelölt helyszínen. Cél a biztos matematikai alapkészségek megszerzésének további segítése, játékos formában.

Iskolánk is nevezett erre a versenyre 3 csapatával 3 kategóriában:

Szimpla csapat (3-4. évfolyam): Váradi Zsolt Krisztián, Tóth Levente, Mándoki Lara, Szakál Máté.

Dupla csapat (5-6. évfolyam): Decki Teréz, Kinter Balázs, Németh Zsolt, Pásztor Balázs.

Tripla csapat (7-8. évfolyam): Ajtai Áron Szebasztián, Rózsás Dominik, Jónás Sándor, Zsiga Dóra Eszter.

Az első fordulót sikeresen vették csapataink, így tovább jutottak a második fordulóba. A napokban pedig sor került a második fordulóra, melynek eredményeit izgatottan várják a csapatok, hiszen ekkor dől el, hogy kik azok a csapatok, akik bekerülnek az országos döntőbe. Felkészítő tanáruk Pelleiné Daróczi Enikő.

2024. április 30.

Bolhapiac 3.a  ( munkaterven kívüli program)

Felelős: Mursa Szabolcs

2024.04.30-án kedden 13:30 kor került megrendezésre a 3.a osztály bolhapiaca. A készülődés már hetekkel korábban elkezdődött.  Osztályfőnökként, úgy gondoltam, hogy a gyerekeknek nagyfokú önállóságot biztosítok, az ötletelésben, készülődésben. Természetesen ötleteik megvalósításában minden eszközzel törekedtem segíteni. 

2024.04.24-én szerdán szülői értekezletet hívtam össze, hogy mindenki segíthessen a gyerekeknek sikeres és felejthetetlen napot alkotni. Ettől a naptól kezdve megindult a „gyűjtögetés”. Mindenkitől aktív részvételt vártam és kaptam is. Rengeteg tombolafelajánlás és „bolha” érkezett nagyon hamar.

A bolhapiac színes programokkal és rengeteg finomsággal várta a látogatókat (jégkása, xbox, nintendo, lisztfújás, régészkedés, kulcstartózás, haj, köröm és arcfestés, csillámtetkó, céllövés, kapura rúgás és sok más.

A rövid idő és a szokatlan időpont ellenére sikeres napot és sok tapasztalatot emléket szerzett az osztály. A gyerekek nagyon ügyesen, korukat meghazudtolva „dolgoztak” és végezték el a rájuk bízott feladatokat.

2024. április 30. Munkatervben szereplő

Felelős: Szécsi Attila

Magyarság Háza programján való részvétel

Magyarság Háza: rendhagyó óra

A „Határtalanul! Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek” pályázathoz kapcsolódóan 2024. április 30.-án 25 tanulóval és 3 kísérő pedagógussal látogatást tettünk a Magyarság Háza Galériájában (Budapest, Nádor utca 17.) egy rendhagyó irodalom órán. Megérkezés után két munkatárs fogadott bennünket, és a bemutatkozást egy kép- és hangbejátszásokkal kiegészített ifjúsági regény feldolgozása követte. Az említett írásmű Krizsán Szilvia újvidéki írónő „Klotyókémek” címen 2021-ben kiadott munkája volt, melyet az Újvidéki Rádió hangjáték formájában is megjelentetett. A foglalkozásvezető Kovács Smit Edit volt, aki szintén a Délvidékről származó magyar nyelv és irodalomtanár és lektor.  A feldolgozásra szánt 45 perc nagyon hamar elrepült, mivel az interaktív tanóra felkeltette és lekötötte a gyerekek figyelmét. Különlegesség volt, hogy az eladó nem árulta el a regény befejezését, azt a részt vevő tanulók tették meg, képzeletük alapján. Házi feladatként azt kapták a gyerekek, hogy az interneten megtalálható hangjátékot meghallgatva ismerjék meg a valódi befejezést.

Versenyek

2024. március 27.

Möbiusz matematika verseny (munkaterven kívüli program)

Felkészítők: Veréb Enikő, Halászné Pető Zsuzsanna, Pribék Franciska Anna, Pelleiné Daróczi Enikő)

2024. március 27-én 4 alsó tagozatos tanuló vett részt Szentpéterszegen a Fekete Borbála Általános Iskola által szervezett Möbiusz matematika versenyen.

Résztvevő tanulók:

1.a  Halász Bálint

2.a Jónás Kende

3.a. Halász Noémi

4.a Szakál Máté

Megérkezésünk után a Majosi Pálma tankerület igazgató asszony köszöntötte a gyerekeket aztán a szervezők ismertették a verseny menetét.  Amíg a tanulók írták a versenyfeladatokat addig a pedagógusok javítókulcsot készítettek a feladatok javításához. A megoldott feladatlapokat a kísérő pedagógusok javították ki addig a gyerekek finom tízórait kaptak és különböző tevékenységekkel foglalták le a tanulókat.  Iskolánk tanulói helyezést nem értek el, de sok tapasztalatot szereztek. Jó hangulatban telt a nap.

2023. április 23.

Zsákai Kölcsey Ferenc Általános Iskola 3. évfolyamosok versenye ( munkaterven kívüli program)

Felkészítő: Mursa Szabolcs, Varga Lászlóné

2024.04.23-án három diákkal vettünk részt az említett tanulmányi versenyen. Halász Noémi Nikoletta magyar nyelv és irodalom, Réz Lilien környezetismeretből, Váradi Krisztián pedig matematika tantárgyból mérte össze a tudását több mint nyolcvan 3. osztályos tanulóval. Kísérő pedagógus Mursa Szabolcs osztályfőnök volt.

12:30-ra érkeztünk meg a helyszínre. Regisztráció után egy rövid tájékoztatón vettünk részt, majd a tanulók elindultak a megadott tantermekbe, ahol 45 perc alatt megírták a feladatlapokat. Míg a dolgozatokat javították, a gyerekeket és kísérőket megvendégelték egy kis rágcsával, üdítővel. Egy rövid pihenés után, három programlehetőséget ajánlottak a szervezők. 2 gyönyörű játszótéren volt lehetőség levezetni a verseny fáradalmait, vagy az iskolában maradva kézműveskedhettek is a gyerekek. Természetesen az Irinyi Károly Általános Iskola tanulóinak fontos a testmozgás, így a játszótereket fedeztük fel. 45 perc játék után indult az eredményhirdetés. Noémi 13., Lili 20., Krisztián 23. helyezettek lettek. Tartalmas és jó nap volt.

2024. április 24.

Szülőföldem Biharország vetélkedő  ( munkaterven kívüli program)

Felkészítő: Pelleiné Daróczi Enikő


2024. április 24-én rendezték meg a Biharkeresztesi Bocskai István Általános Iskolában immár 30. alkalommal a Szülőföldem Biharország vetélkedőt, melyen 4. osztályos tanulóinak (Mándoki Lara, Mohácsi Csenge és Széles Jázmin Zoé) is részt vettek. Az izgalmas feladatok során nem csak a tudásukat, hanem az ügyességüket is összemérhették a csapatok. Ebből kifolyólag nagyon jó hangulatban telt el a délután. Ezt pedig csak az eredményhirdetés fokozta, ugyanis kis csapatunk, a „Biharország leánykái” az 1. helyezéssel térhettek haza.

Irinyi Károly Általános Iskola Gáborján fő utca 82. telephely

    2024. március 04-08.

      A pénzügyi tudatosság hetén olyan feladatokat kaptak a gyerekek, amelyeken keresztül képet kaptak a mai világ anyagi oldaláról, ami az életük része, és amire fel kell készüljenek. A mesefilmek, a piacos jelenetek, a vásárlós feladatok bevezették őket a mindennapi élet gyakorlati oldalán jelentkező pénzzel kapcsolatos feladatokba.

A témahéttel az volt a céljuk, hogy az iskolából pénzügyileg tudatosabb emberek kerüljenek ki, akik jó döntéseket hoznak majd felnőttként a saját pénzügyeikre vonatkozóan. Ha sikeres a munkájuk, akkor ez a családokat is stabilabb helyzetbe  hozza. Feladatul tűzték ki, hogy megértessék a gyerekekkel, hogy többletjövedelemhez lehet juttatni az embereket, ha felvilágosultak és tájékozottak az anyagi világban. A szemléletformálásukat időben el kell kezdeni, ami az iskolában már elkezdődik. Ez kap teret minden évben a témahét alkalmával.

      A tanulóknak a jövedelemről, a kiadások fogalmáról, az adósságról, a takarékosságról beszéltek, ehhez kapcsolódóan oldottak meg tanítási órákon feladatokat: terveztek pénzt, vásároltak játékpénzzel, elképzelték a pénzfát és több kisfilmet is megnéztek a gyerekek életkori sajátosságaiknak megfelelően, ami a pénz eredetéről és a gazdasági életükről szólt. Céljuk, hogy minél többen átgondoltan hozzanak döntéseket a pénzügyeikre vonatkozóan. Erre akkor van esélyük, ha a tudatos szemléletformálás minél hamarabb, már alsó tagozatban elkezdődik. A gyerekek

érdeklődve fogadták a feladatokat és elmondták a saját tapasztalataikat a beszélgetéseik alkalmával egy-egy vásárlásra leszűkítve.

     Szóba került a spórolás, a takarékoskodás, illetve a jövőbeni tervek megvalósításának lehetőségei. Az élményközpontú, rendhagyó órákon a gyerekek sok érdekes és hasznos dolgot tanulhattak a pénzügyekről, a tudatos tervezésről. Kiderült, hogy többen is tájékozottak ebben a témakörben, aktívak és érdeklődőek voltak; szívesen foglalkoztak a témával!

     2024. március 08. Nőnapi köszöntés

Az Irinyi Károly Általános Iskola Gáborján Fő utca 82. Telephelyére igazi kis úriemberek járnak. Március 8-án, a nemzetközi nőnapon a legtöbb fiú virággal és bonbonnal érkezett iskolába, mosolyt csalva ezzel a kislányok és a pedagógusok arcára.

Az osztályfőnökök verset tanítottak be az osztályukba járó fiúknak, melyet videóra rögzítettek és nőnapon a szülői csoportokba töltötték fel, ezzel is kedveskedve az édesanyáknak, nagymamáknak. A videók eljutottak az osztályokban tanító tanítónénikhez, edzőhöz és a vezetőséghez is.

Ennek a kis kezdeményezésnek, gesztusnak olyan pozitív visszhangja lett, hogy hagyománnyá válását tervezik az iskola pedagógusai. Bebizonyosodott, hogy néhány sor milyen örömet tud okozni, egy apró lépéssel szebbé lehet tenni valaki más napját is.

2024. március 11. Ovisuli programsorozat-Angol nyelvi foglalkozás

2024. március 11-én az ovisuli programsorozat következő eseményén egy angol nyelvi foglalkozáson vehettek részt a leendő első osztályosok Molnár Anna Katalin tanító nénivel. A résztvevők megismerkedtek Old MacDonald farmjával és az ott élő állatokkal. Kiállítást készítettek a farmon élő állatokból majd megnevezték a farm lakóit idegen nyelven is.

Bábokat is készítettek, amiket hurkapálcára rögzítettek és be is költöztették azokat a pajtába. A kézműves tevékenység után daltanulás következett, így a foglalkozást egy közös énekléssel zárták.

Ismét vidáman, fülig érő mosollyal az arcukon távoztak a leendő kisiskolások, akik egyre bátrabban lépik át az iskola küszöbét.

2024. március 14.1848/49. március 15. megemlékezés

  Március 15-én az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseire emlékezünk. Ez a nap jelképpé vált, nemzetünk szabadságszeretetét, szabadság utáni vágyát fejezi ki. A polgári forradalom és szabadságharc kezdete e nap, amelynek célja a függetlenség kivívása és az alkotmányos berendezkedés megteremtése volt. A forradalom hősei példát mutattak nekünk bátorságból és összefogásból! Ezen a napon sok ezer magyar ember mind egyet akart és céljaiért együtt harcolt!

  Kis iskolánkban az Irinyi Károly Általános Iskola Gáborjáni Telephelyén hagyománnyá vált, hogy a jeles napot a község polgármesteri hivatalával és a helyi óvodával, valamint a község református egyházközösségével és lakosaival közösen ünneplik meg.

  Az ünnepség a település Kopjafájánál került megrendezésre, melyet Mezőné Nagy Gabriella nyitott meg. Elsőként az óvodások műsorát láthatták, akik versekkel készültek.  A megemlékezésen a község lakosai is szép számmal részt vettek.

  Ezt követően az iskolások műsora következett, akik Gombos Gyuláné felkészítő tanító nénijükkel nagy lelkesedéssel készülődtek. A műsort színesítette, hogy a Derecskei Alapfokú Művészeti Iskola esztári néptánc tanszakos tanulóinak kamara csoportja is részt vett benne, akik verbunkos táncot adtak elő. Felkészítőjük Nagy Imre néptáncoktató volt.

  Végezetül Tóth József református lelkipásztor ünnepi beszédét és áldását hallgathatták meg.

  A műsor zárásaként a meghívott vendégek elhelyezték koszorúikat a Kopjafánál, az óvodás és iskolás gyerekek pedig zászlót tűztek.

  A község polgármesteri hivatala jóvoltából a „Pilvax kávéház” minden résztvevőt vendégül látott süteménnyel, kávéval és teával.

2024. március 19. Robotika foglalkozás 

Március 19-én a leendő kisiskolások betekintést nyerhettek a robotika izgalmas világába Czár Krisztián tanár bácsival. A gyerekeknek leesett az álluk, óriásra nyílt tekintetükkel figyelték a pedagógus minden mozzanatát.

Két robot a Magyar Ifjúsági Robot Kupára készült, amiket szakkörös tanulók készítettek. Az egyik a szórakoztató kategóriában indult és egy láncos forgó működését mutatta be. A robot alapja Lego Spike robotépítő készlet volt. A másik robot pedig a robotfoci kategóriában indult. A csapat első helyen végzett focistájukkal, így ők mennek Németországba az Európa Bajnokságra, hogy összemérjék tudásukat Európa legjobbjaival. A robot nagyon bonyolult, rengeteg alkatrész felhasználásával épült. A legfontosabbak az infra szenzor, az iránytűszenzor valamint színszenzor. A robot lelke egy EV3 tégla.

A bemutatón egy Alpha1E humanoid robotot is megtekinthettek a gyerekek. 16 szervó motor mozgatja és a programozása egy speciális applikáción keresztül lehetséges. A robot táncol, tornázik és gyakorolja a thai-chi-t.

A gyerekek kedvence az utóbbi volt, a beszélő-táncoló robot nagyon szórakoztató volt számukra.

2024. március 26. Nyíltnap

2024. március 26-án nyílt órán vehettek részt az Irinyi Károly Általános Iskola Gáborjáni Telephelyére járó gyerekek szülei.  Betekintést nyerhettek az iskolában tanított magyar nyelv és irodalom, angol nyelv, valamint a matematika tantárgy rejtelmeibe. Magyar órákon a helyesírás tanításának és gyakorlásának módszerével ismerkedtek meg, míg matematika órán a 20-as számkörben gyakorolták a gyerekek a műveletvégzést. Az órákat színesítették az interaktív táblán végzett játékos, tudást mélyítő angol, magyar és matematikai feladatok. A nyílt napon nagyfokú érdeklődést mutattak a szülők, a vártnál többen részt vettek, a gyerekek pedig jókedvűen és motiváltan dolgoztak vendégeik örömére. A nyílt napot ezért sikeresnek tekintették.

2024. március 26. Nyílt foglalkozás megtekintése a Mocorgó óvodában

2024. március 26-án a gáborjáni Mocorgó óvodában Sárváriné Lakatos Andrea óvónő a nagycsoportos gyerekekkel környezetismeret kezdeményezést tartott „Az ember érzékszervei” címmel. Erre a kezdeményezésre meghívást kapott Törökné Csörsz Csilla igazgatónő és Magyarné Bene Krisztina elsős osztályfőnök is, valamennyi nagycsoportos szülő mellett.

A gyerekek motivált voltak, minden feladat felkeltette az érdeklődésüket. A szülők kíváncsian nézték gyerekeiket, ahogy a cselekedtető feladatokat hibátlanul oldották meg. Élvezetes volt látni a vendégeknek, ahogy a nagycsoportosok illatokat, ízeket, színeket azonosítottak és csoportosítottak valamennyi érzékszervük használatával.

2024. március 26. Közösségépítés, ismerkedés a két telephelyen működő 4. osztállyal

Március 26-án az Irinyi Károly Általános Iskola gáborjáni negyedik osztályos tanulói ellátogattak osztályfőnökükkel, Molnár Anna Katalin tanítóval az esztári negyedik osztályhoz. Az utazásban Gáborján Község Polgármestere nyújtott segítő kezet, ezáltal a gyerekek a település kisbuszával utazhattak el a közeli faluba.

Tartalmas délutánon vannak túl a gyerekek, hiszen különböző ismerkedő játékokat játszottak, részt vettek kézműves tevékenységekben, ahol a két osztály egy közös tojásfát készített az osztályfőnökök segítségével, majd páros táncpárbaj keretein belül válhattak a táncparkett ördögévé. Természetesen az iskola épületébe is betekintést nyerhettek, a két pedagógus körbe vezette a gyerekeket az iskola tornatermétől az ebédlőn át az utolsó tanteremig. A nap zárásaként a gyerekek csapatokat alkottak és a nagy focipályán játszottak közösen a busz indulásáig. Végezetül felszálltak az iskolabuszra és azzal utaztak vissza Gáborjánba, hogy a következő tanévben az sem legyen ismeretlen.

2024. március 27. MÖBIUSZ matematikaverseny -Szentpéterszeg

Március 27-én az Irinyi Károly Általános Iskola Fekete Borbála Általános Iskolája tankerületi matematikaversenyt szervezett, melyre a gáborjáni iskolából is jelentkezett négy tanuló. Felkészítő pedagógusaik Magyarné Bene Krisztina és Molnár Anna Katalin voltak.

A versenyt Majosi Pálma tankerületi igazgató asszony nyitotta meg, majd köszöntötte a szép számmal megjelent versenyzőket és felkészítő pedagógusaikat. A gyerekek a feladatlap kitöltése után tízórait kaptak, majd különböző programokon vehettek részt: számítógépes játékokat próbálhattak ki, focizhattak és kézműves tevékenységre is volt lehetőségük.

Az eredményhirdetést izgatottan várták mind a diákok mind pedig kísérőik. Az okleveleken és a jutalomkönyveken túl Szentpéterszeg polgármestere mindenkinek kedveskedett egy-egy kézzel készített kulcstartóval is.

2024. március 27. Tojáskeresés

2024. március 27-én délután Gáborján Község Önkormányzata jóvoltából „Játékos húsvéti tojáskeresésen” vettek részt a gáborjáni iskola tanulói a helyi játszótéren. A csokitojásoknak és csokinyusziknak nagyon örültek a gyerekek. Az esemény igazi húsvéti ráhangolódásként szolgált az ünnepek előtt.

2024. április 09-12.

2024-ben április 9-12. között tartottuk meg a 9. Digitális Témahetet. Iskolánk, mint minden évben, most is a tervezettnek megfelelően valósította meg ezt a programot. A Digitális Témahét fő célja, hogy a digitáliskompetencia fejlesztés az informatikaórán túl kiterjedjen más tantárgyakra is.

A témahét lehetőséget adott, hogy változatos feladatokkal fejlesszük a tanulók képességeit a digitális technológiával támogatott tanulás során.

Iskolánk pedagógusai kellő lelkesedéssel végezték a munkájukat. Sok diákot tudtunk megmozgatni. A fényképek, a videók és a különböző alkalmazások felhasználásának sokszínűsége mutatja, hogy jól sikerült a tanórákba beépíteni a digitáliskompetencia fejlesztés.

 A tanórákon a kiválasztott feladatokon keresztül a gyerekek gyakorolták a térben és síkban való tájékozódást (irányok), a térből síkba való leképezést, a számlálást. A páros munka során fejlődött a hallási figyelmük, a feladattartásuk. Egyéni feladatmegoldásuk során pedig a vizuálisan megjelenő problémahelyzet önálló megoldása fejlődött.

Nagy hangsúlyt kapott az anyanyelvi kommunikáció fejlesztése is a feladatmegoldás közben: a megbeszéléseken, a feladatban az utasítások adásával

és végrehajtásával, csoportmunkában a tagok közötti kommunikációval, páros feladatmegoldáskor a verbális utasítások megfogalmazásával. A gondolatok, tapasztalatok, az ok-okozati összefüggések megfogalmazása, indoklás, minden órán szerepet kapott.

Terveink között szerepel, hogy a Digitális Témahét eseményeibe a jövőben is bekapcsolódjunk, hiszen így közelebb hozhatjuk a gyerekekhez a tanulás során használható digitális világot.

2024. Április 11. Magyar költészet napja

     A Magyar Költészet Napját Magyarországon 1964 óta ünnepeljük József Attila születésnapján, április 11-én. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal és versenyekkel tisztelegnek a magyar líra előtt. A rendezvényeken klasszikus és kortárs magyar költők versei egyaránt szerepelnek.

     Ebből az alkalomból Szilágyi Mária tanító néni változatos feladatokat állított össze iskolájuk tanulói számára. A témahét keretében a következő programok, játékos feladatok közül válogathattak az alsó tagozatosok:

  • Versillusztráció készítése tetszőleges technikával
  • Versírás megadott szavakkal
  • Képvers
  • Közös szavalás
  • „Fújd a kedvenc versed!”- felfújt lufira a kedvenc vers vagy idézet felírása

     A kisebbek szívesen rajzoltak, a nagyobbak ügyesen, élvezettel szavaltak, valamint megpróbálkoztak a versírással is. Jó lenne, ha nem csak ezen a napon találnának rá ezekre a gyönyörű versekre, hanem lenne rá idejük máskor is!

2024. április 16.Megemlékezés a Holokauszt magyarországi áldozatairól

Magyarországon 2001 óta április 16-a a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja. Ezen a napon az Irinyi Károly Általános Iskola Gáborjáni Telephelyén osztálykeretben történt a megemlékezés. Figyelembe véve a gyerekek életkori sajátosságait az osztályfőnökök beszélgetéssel, rövid videók megtekintésével emlékeztek meg osztályukkal az áldozatokról.

2024. április 17. Ovisuli

Ovi-suli programsorozat

Április 17-én az ovi-suli programsorozat a 2023-2024-es tanévet illetően véget ért. Megannyi színes és izgalmas programot sikerült megvalósítani az Irinyi Károly Általános Iskola Gáborján Fő utca 82. telephelyén, többek között az Irinyi Baglyos napot, a karácsonyi játszóházat, a sulibulit, a kiszebáb égetését, a farsangot, az angol nyelvi foglalkozást, a robotika foglalkozást és a sportjátékokat.

            Az utolsó alkalom mozgalmasan telt. Rövid bemelegítést követően a gyerekek csapatokat alakítottak és egy barátságos mérkőzés keretein belül rúgták össze a labdát. Voltak, akik inkább a tollaslabdázást vagy a hullahoppkarikázást választották, de a fogócska és az ugrálókötelezés is népszerű opció volt. Egy-egy tevékenységbe az óvónéni és a tanító néni is becsatlakozott, ezzel is izgalmasabbá varázsolva a délelőttöt.

            Összességében elmondható, hogy mindegyik program tartalmas és élményekkel teli volt, ennek köszönhetően pedig a leendő kis elsősök már szinte otthonosan mozognak az iskola épületében, bátran ismerkednek és barátkoznak a nagyobbakkal, valamint a leendő tanítóikkal.

VERSENYEK:

OsztályFelkészítő pedagógusVerseny megnevezéseRésztvevők száma
1.Magyarné Bene KrisztinaMÖBIUSZ matematika verseny1 fő
2.Magyarné Bene KrisztinaMÖBIUSZ matematika verseny1 fő
3.Magyarné Bene KrisztinaMÖBIUSZ matematika verseny1 fő
4.Molnár AnnaMÖBIUSZ matematika verseny1 fő
2.Gombos Gyuláné„Ébred a természet” rajzverseny2 fő
3.Szilágyi Mária„Ébred a természet” rajzverseny5 fő
4.Gombos Gyuláné„Ébred a természet” rajzverseny2 fő
Posted in Egyéb.