Szeptember 28. Európai Diáksport Napja

2022. 09. 28-án is megrendezésre került az Európai Diáksport Nap (ESSD), melyhez idén is csatlakozott intézményünk az Irinyi Károly Általános Iskola. A magyar kezdeményezésre indított sportrendezvény célja az, hogy legalább 2 órát egy folytában sportoljanak az iskola tanulói, dolgozói. Ebben az évben új célt is megjelöltek a szervezők. A résztvevő iskolák tegyék zöldebbé a tevékenységeiket. A BG Be Active által megalkotott és az Európai Diáksport Nap partnerei által támogatott új eszköztár gyakorlati ötleteket és információkat tartalmaz a zöld oktatásról és arról, hogyan lehet hulladékmentes módon diáksporteseményeket szervezni. Az eszköztár középpontjában az iskola áll, mint a zöld, környezetbarát és fenntartható iskolai sporteseményekkel kapcsolatos fontos üzenetek terjesztésének elsődleges helyszíne.

A zöldítés egyszerű eszközökkel is megkezdhető. A tevékenységek „zölddé” tételéhez egyáltalán nem kell nagy erőfeszítéseket tenni. Ez akár olyan egyszerűen is megvalósítható, mint a hulladékgyűjtés beépítése a meglévő tevékenységébe, vagy az iskolai sporttevékenységek kivitele a zöld területekre.

Intézményünkben az iskolai sport zölddé tételét a sportnapon, az alábbi módon oldottuk meg:

•          Összeszedtük a hulladékot az iskolaterületén és azon az útvonalon, ahol a rendezvény helyszínére sétáltunk.

•          Élőláncot alkotva közelítettük meg az Ízek-házát, ezzel is hangsúlyozva, hogy az ember és a természet szoros, elválaszthatatlan kapcsolatot alkot. Így hívtuk fel a járókelők és a lakosok figyelmét arra, hogy az embernek mennyire fontos a környezetünk szeretete, tisztelete, védelme.

•          Egy új helyszínt fedeztünk fel a településen, amely sportolásra kiválóan alkalmas.

•          Olyan tevékenység formákat választottunk, melyek során lehetőség nyílt a hulladékmentes lebonyolításra.

A sportnapot diákjaink nagyon élvezték. Színes változatos, vicces feladatokkal tettük élvezhetővé a tevékenységet. Zenés, táncos bemelegítéssel kezdtük a délutánt. Az együttműködésre, a társak elfogadására egy egyszerű „Kelj fel Jancsi” nevű játékkal hangoltuk rá a gyerekeket. Szabadtéri vetélkedéssel folytattuk a napot. A versenyszámok között az alábbi feladatok szerepeltek:

•          Alagút labdával a kézben karikába rakva

•          Építs fakanállal!

•          Fázik a szék

•          Felfűzlek egy spárgára!

•          Hogy nézel ki?

•          Kekszvándor

•          Kekszvándor

•          Célba dobás szőlőszemmel

•          Szőlőfürtkeresés

•          Mustivó verseny…

•          Kötélhúzás

Meg sem gondoltuk, hogy egy ilyen egyszerű tevékenység, mint a kötélhúzás lesz majd, a legnépszerűbb elfoglaltság.

Mivel szeptember van megpróbáltuk a népi hagyományaink közül a szüretet feleleveníteni és becsempészni az aktivitásokba. Sikerült is. Élvezték a szőlőfürtkeresést, a célba dobást szőlőszemmel, a mustivó versenyt. Falusi gyerekek révén, azt gondoltuk, hogy mindenki látott már szőlődarálót vagy szőlőprést, de meglepetésünkre sokan még csak most találkoztak vele először. Szívesen próbálgatták mindkét eszközt.

A programot az alsós néptáncosok fellépésével zártuk. Az eseményről készített fotókat, dokumentumokat feltöltöttük a regisztrációs felületre.

Bízunk abban, hogy a „Going Green” „Irány a zöld” üzenetét sikerült eljuttatnunk az Európai Diáksport Napján tanulóinkhoz, az iskola minden dolgozójához!

Posted in Egyéb.